ГоловнаРозділ «Тварини» Поради фахівців Псевдовагітність у собак - що це таке і як її лікувати

Псевдовагітність у собак - що це таке і як її лікувати

Іноді через кілька тижнів після тічки у собаки виникають ознаки вагітності, але потім з'ясовується, що насправді цуценят вона не матиме. Це явище називається помилковою вагітністю. Чому вона виникає і наскільки небезпечна для тварини, Зелене Закарпаття з'ясовувало у головного лікаря ужгородської міської державної ветеринарної клініки Юрія Шполарича.
Псевдовагітність у собак - що це таке і як її лікувати

Lactatio falsa, або псевдолактація – це абсолютно нормальне явище, з яким рано чи пізно може зіткнутися будь-який собаковод. Його ще називають хибною або помилковою вагітністю (рос. − ложная, мнимая щенность). Такий стан може спостерігатися у різних видів тварин, але помилкова вагітність у собак найбільш поширена і яскраво виражена.

Хибна вагітність у собак успадкована ними від диких предків. У зграї тічка у всіх самок синхронізована, хоча розмножуються тільки домінантні особини. Це необхідно, щоб всією зграєю допомогти вигодувати молоком цуценят. Воно у незапліднених самок з’являється якраз через два місяці. Собаки ходять вагітними від 60-ти до 66-ти днів − тимчасові відрізки якраз співпадають.

Псевдолактація у собак – не патологія і не аномалія. Це стан, пов’язаний з гормональним дисбалансом після тічки. Незалежно від того, чи була самка запліднена чи ні, після тічки в організмі собаки починають вироблятися ті ж гормони, що при вагітності: знижується рівень прогестерону, а рівень пролактину, навпаки, різко збільшується. Гормональні зміни викликають симптоми вагітності, тобто організм приймає сигнал, як при справжньому заплідненні.

Хибна вагітність у собак супроводжується переважно такими симптомами:

1. Набухання сосків і молочних залоз. Їх припухлість може бути невелика, а може бути і сильна з появою молока (молозива – рідини, що з’являється після пологів). Чим ближче до дати «пологів», ти більше маточної рідини у матці, внаслідок чого збільшується живіт.

2. Зміна апетиту. Апетит, як правило, помітно поліпшується. Є собаки, які навіть крадуть їжу, хоча ніколи раніше цього не робили. Хоча буває, що самка стає «перебірливою» і залишає частину їжі в мисці.

3. Зміна поведінки. Собака поводиться точно так само, як перед пологами: облаштовує «гніздо», нервує, переживає. Стає більш лагідною. Не хоче грати і багато спить. Іноді, в особливо складних проявах, помилкова вагітність у самки може виражатися у тому, що вона приносить до себе на підстилку різні предмети і «няньчить» їх як цуценят (капці, м’які іграшки).

4. Невмотивована агресія. Собака може проявляти агресію, насамперед до інших самок – не варто панікувати, це відбувається під впливом гормонів.

Зазначимо, що псевдолактація може проявлятися по-різному. У когось вона обмежується лише невеликим набряканням сосків та покращенням апетиту, а у когось закінчується «порожніми пологами» (витікає маточна рідина) та повноцінним годуванням осиротілих підкидьків.

Помилкова вагітність не є хворобою, але може бути причиною новоутворень і запалень молочної залози. Прямої залежності між цими процесами не виявлено, адже при подібних захворюваннях мають значення багато чинників. Мастит і мастопатія спостерігаються і в стерилізованих собак, і у таких, що регулярно народжують. Проте, якщо псевдовагітність у вашої улюблениці носить важкий і тривалий характер, то її самку слід регулярно показувати фахівцеві. Також можуть виникати проблеми з маткою – її слизова оболонка матки, що призводить до піометри (гнійне запалення матки), котре також лікується хірургічно.

Помилкова вагітність у собак лікується суто індивідуально за призначенням лікаря, і ніяка самодіяльність у цьому плані не припустима! При важкому перебігу псевдолактації ветеринар може виписати гормональну терапію для придушення симптомів. Але це є крайньою мірою – якщо вагітність не помилкова, а справжня, гормони можуть призвести до викидня.

В принципі, помилкова вагітність у собак через деякий час проходить сама по собі, без наслідків для здоров’я – гормональний баланс повертається в норму. А ось у моральному плані для собаки – це стрес. Щоби покращити самопочуття Вашої улюблениці після «порожніх пологів», а іноді навіть і попередити псевдолакатацію, дамо кілька рекомендацій:

1. Про дієту краще подбати перед завершенням тічки. Порція їжі собаці повинна бути урізана вдвічі: якщо тварину годували двічі на день, тепер треба це робити один раз. Можна ділити порцію на два прийоми. Кількість води теж доведеться обмежити, щоб не провокувати лактацію. Намагайтеся не давати ні овочі, ні м’ясо, ні жир. Сухий корм теж небажаний, оскільки вільний доступ до води припиняється. Ідеальним варіантом буд одна каша (гречка або рис), без масла і солі. І невелика кількість води. На цій жорсткій дієті спаде набряклість, пропаде молоко.

2. Рекомендуються тривалі прогулянки. Якщо у собак діагностовано помилкову вагітність, то фізичні навантаження будуть лише на користь. Живіт підтягнеться і пропаде молоко (якщо воно вже є), до того ж, стомлена тривалою прогулянкою самка буде спати, а не гратися з уявними цуценятами.

3. Не дозволяйте собаці стимулювати появу молока. Якщо самка покусує соски або весь час лиже живіт, то краще обмотати її еластичним бинтом, попередньо намастивши молочні залози камфорним маслом. Але більш надійний і безпечний спосіб – одягнути на собаку спеціальний комір, який зазвичай використовують після операцій, щоб тварина не зализувала шви.

Не варто розорювати «гніздо», облаштоване самкою − від цього вона не повернеться швидше до свого звичайного стану. Тварина лише сильніше нервуватиме і переживатиме, адже розорення «лігва» носить загрозу для життя її уявних цуценят. А якщо дитинчатами стають такі речі, як капці, шапки або м’які іграшки, їхня пропажа на довгий час позбавить собаку спокою, завдасть немало страждань.

Запам’ятайте: собака скавулить, виє і облаштовує «гніздо» з Вашого улюбленого костюма не для того, щоб напакостити Вам. Не лайте тварину за прояви псевдолактації, а запасіться терпінням і допоможіть їй якнайшвидше повернутися до нормального стану.

Проводити стерилізацію під час помилкової вагітності у собак не рекомендується – таким чином симптомів не позбутися, навпаки, можна лише погіршити стан. Але варто задуматися про стерилізацію тварини після хибної вагітності, щоб попередити розвиток цього явища – особливо, коли воно спостерігається часто, проходить важко, а цуценят заводити Ви не плануєте.

Якщо ж ви вирішили завести нового вихованця, але ваша улюблениця сприймає чужинців агресивно, то помилкова вагітність − саме час для придбання нового утриманця. Самка, прагнучи доглядати малят, з радістю прийме (і навіть вигодує) і цуценят, і кошенят, і кроленят. Зрозуміло, якщо вагітність у собак справжня, то догляд за нею потрібен зовсім інший.

Довідка:

Молозиво (лат. colostrum gravidarum) − перше молоко після пологів у самки виду ссавців. Більшість ссавців виробляють молозиво впродовж одного дня від пологів. Молозиво може з'явитися на 6-му місяці вагітності. У перші 7-10 днів після отелення корова утворює молозиво, яке відрізняється від нормального молока за хімічним складом та біологічною дією.

Молозиво − це рідина високої енергетичної цінності, з вмістом біологічно активних та захисних чинників, що забезпечує надійне пристосування новонародженої дитини до умов нового позаутробного існування та захист від цілої низки інфекцій.

Вероніка Брудка, Зелене Закарпаття

27.02.2013 17:29:48

Коментарі

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.


×
Авторизація