ГоловнаРозділ «Тварини» Поради фахівців Ракові пухлини бувають і в чотирилапих

Ракові пухлини бувають і в чотирилапих

Коли собака чи кішка народили, багато господарів зітхають з полегшенням: вагітність позаду, здоров’ю тварини нічого більше не загрожує, можна зосередитися на догляді за цуценятами. Але іноді після пологів можуть траплятися ускладнення. Одне з таких ускладнень – мастит, котрий, якщо вчасно не почати лікування, може перерости у пухлину і закінчитись досить плачевно.
Ракові пухлини бувають і в чотирилапих

На мастит та мастопатію можуть захворіти усі ссавці, але у домашніх тварин більша вірогідність потрапити в групу ризику. Чому саме хатні улюбленці вразливіші до такого типу запалень і пухлин, як попередити захворювання і що робити, якщо все таки не вдалося уникнути біди – відповість на ці питання головний лікар ужгородської міської державної ветеринарної клініки Юрій Шполарич.

"Якщо коротко і ясно охарактеризувати проблему, то мастит – це гостре або хронічне запалення молочної залози у самок, котре утворюється внаслідок травм, застою молока, несправжньої вагітності, інфекцій тощо. Буває як у молодих особин, так і в кількарічних собак та кішок.

А мастопатія – вже новоутворення в молочній залозі, яке виникає переважно через перенесені мастити або гормональний дисбаланс. Проявляється в основному у тварин з 6-7-річного віку і характерне тим, що спочатку на молочному пакеті (частина молочної залози) появляється невеличке щільне утворення розміром з горошинку і при кожному новому статевому циклі росте. Ріст пухлини в першу чергу залежить від того, як проходить гормональний цикл, і збільшується вона до розмірів невеликого м’ячика, – розповідає фахівець.

Для початку слід знати збудники і симптоми маститу та мастопатії. Перша поширена причина виникнення запалень − це травма. Скажімо, якщо малюки пошкодять кігтями молочну залозу під час смоктання, в ранку може потрапити бактеріальна інфекція, що призведе до запалення. Друга причина − це застій молока (він викликає так званий застійний мастит). Таке трапляється, якщо цуценят чи кошенят занадто рано або неправильно віднімають від матері, або ж якщо потомство гине, і годувати стає нікого. Також він може бути викликаний занадто інтенсивною лактацією (процес утворення та відведення молока з молочних залоз ссавців) чи постійною «даремною» тічкою, тобто коли тварина при регулярних статевих циклах не вагітніє".

Але мастит у ссавців не завжди виникає в період годування. У собак він також може бути викликаний несправжньою вагітністю, хворобами шлунково-кишкового тракту або родових шляхів. Стрес, спадкова схильність, сильні перепади температур, вплив хімічних речовин, інфекції (у тому числі і вторинні при зниженні імунітету), закупорені протоки сфінктерів соска − все це сприяє утворенню патологій молочних залоз.

Мастит у тварини легше попередити, ніж вилікувати, тому рекомендуємо дотримуватися кількох правил та процедур для профілактики запалень і пухлин. По-перше, самка повинна хоча б раз у рік вагітніти і мати приплід. Якщо Ви не плануєте в’язати собаку чи кішку задля отримання потомства, то краще їх стерилізувати – таким чином не лише знижується ймовірність виникнення багатьох хвороб, але й зникає потреба у прилаштуванні малят при небажаній вагітності.

Уважно стежте за станом молочних залоз самки, що вигодовує потомство, і своєчасно обробляйте всі рани, подряпини і тріщини на сосках. Як тільки малятам виповниться два тижні, потрібно стригти їм кігті, щоб вони випадково не подряпали молочні залози матері під час годування. Потомство найкраще віддавати, коли у самки закінчиться молоко, тобто коли пройде лактаційний період.

Якщо ви вже роздали кошенят/цуценят, а молоко ще залишилося – негайно зверніться до ветлікаря, адже у 70-80% таких випадків утворюється запалення, котре може перерости у мастопатію. Спеціаліст випише введення антибактеріальних та протизапальних засобів, препарати, що блокують вироблення молока. Також у ветеринар покаже вам, як робити масаж молочних залоз тварини з втиранням мазей чи лосьйонів удома – це допоможе зменшити набряки та біль.

Лікувальний масаж полягає у погладжуванні, розтиранні і розминанні. Масаж молочних пакетів різної інтенсивності проводиться в залежності від характеру патологічного процесу. Молоко зціджувати не рекомендується. Проводять тільки легкий масаж мастопатійних вузликів із втиранням камфорного масла, котре «підсушує» секрецію молока.

Виявити перші ознаки маститу у такої незалежної і невеликої тварини, як кішка, досить важко. Увагу дбайливого власника може привернути те, що кішечка проявляє підвищений інтерес до однієї зі своїх молочних залоз, часто лиже її. Якщо при огляді буде помітною припухлість, почервоніння цієї залози, на дотик вона гаряча, тверда, викликає дискомфорт і больові відчуття у тварини – цього не слід ігнорувати. Такі ж симптоми з’являються і у собак. Запалення частіше розвиваються після тічки і супроводжуються виділеннями із молочних залоз при натисканні на соски сіро-білого або зеленкувато-бурого кольору. Якщо уражено зразу декілька молочних пакетів – появляються мастопатійні вузлики.

Але остаточний діагноз у змозі поставити тільки ветеринар, тому що мастит можна сплутати з іншими патологіями молочної залози, які лікують абсолютно по-іншому. Чим раніше ви звернетеся до ветлікаря, тим краще, тому що мастит у тварин розвивається дуже швидко. Просте запалення можете перерости в абсцес, а потім − у флегмону або навіть гангрену. Розвиток маститу прискорюється при неправильному лікуванні або його відсутності, а також при зниженій опірності організму. Якщо Ви не догледіли свого улюбленця і запалення переросло в пухлину – не лякайтеся, у більшості випадків вона доброякісна і її можна видалити за допомогою хірургічного втручання.

"У 70% причиною виникнення мастопатії є перенесені мастити, і в 30% − гормональні порухи, які виникають саме у 7-8 років, коли у тварини може розвиватися початок клімактичного стану, – стверджує Юрій Шполарич. – Дуже часто пухлини утворюються у самок, котрі ніколи не народжували, але й не були стерилізовані.

Якщо новоутворення доброякісного характеру, то воно капсуловане і видалити його своєчасно не буде надто складно. Зазвичай операція триває від півгодини до трьох годин – в залежності від величини пухлини і від того,чи не переходить вона у злоякісну. Буває так, що видаляємо її практично без крововтрати.

Догляд за твариною після операції не потребує великих зусиль. Необхідно лише давати антибіотики і обробляти шви 1-2 рази на день. Дуже важливо, щоб Ваш вихованець не розлизував шви, інакше доведеться зашивати знову. Щоб цього уникнути, йому кладуть спеціальний післяопераційний комір на шию на кілька днів.

Якщо ж стан критичний і пухлина переходить у злоякісну – вона сильно проростає судинами, проростає в навкололежачі тканини і нормально видалити її дуже важко. Є ряд препаратів, котрі стримують розвиток мастопатії, але не назовсім. Та основне радикальне лікування – видалити її. Для того, щоб не було нових утворень, або, щоб зупинити ріст маленьких, треба робити стерилізацію тварини – видалити яєчники, що виключить статеві цикли і пухлина не ростиме".

Хотілося б побажати не хворіти ні Вам, ні Вашим вихованцям. Все-таки пам’ятайте, що у випадку будь-якого захворювання краще звернутися по допомогу до фахівця – адже чим швидше буде поставлений діагноз та почнеться правильне лікування, тим більші шанси на одужання у вашого улюбленця. А при раку молочної залози раннім зверненням у ветеринарну клініку можна врятувати тварину і продовжити її життя на довгі-довгі роки.

Вероніка Брудка, Зелене Закарпаття

18.02.2013 17:53:45

Коментарі

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.


×
Авторизація