Не акваріумом одним...

Акваріум зараз – досить модна річ. І це має своє виправдання. По-перше, це не дешево. По-друге, це своєрідна екзотика. По-третє, це дійсно красиво. По-четверте, це своєрідний «живий куток», який можна влаштувати і в будинку на першому поверсі, і у квартирі на 9-му. Окрім того, акваріумних жителів – будуть то рибки, черепахи чи равлики, не треба вигулювати. А сучасний тваринно-рослинний ринок дуже різноманітний: на ньому можна придбати живність з будь-якого куточку світу, будь-яких розмірів, кольорів, характерів і з усілякими чудернацькими звичками та особливостями. Словом, різноманіття неабияке, до акваріумів ми звикли. Більшість, гадаю, чули і про тераріуми – це те саме, що акваріум, лише без води і тримають там зазвичай павуків, змій та різноманітних плазунів. Але, крім цих двох, цілком звичних для нас явищ, як виявляється, є й багато інших: від дещо незвичайних палюдаріумів до цілком чудернацьких формікаріїв. Цікаво? Впевнена, що так. Тому розповім детальніше.
Можливо, вам доводилось десь бачити акваріум, частково заповнений водою, схожий на мініатюрну оранжерею. Це був не акваріум. Такий вигляд має палюдаріум, основний акцент якого робиться на рослинність, причому як водну, так і наземну. Палюдаріум тримають як для краси, так і для вирощування водних рослин, деякі з яких краще ростуть на суші. Наприклад, анубіас в палюдаріумі дає листочки більші і частіше, не обростає водоростями. Однак, утримання палідаріуму вимагає досвіду і зусиль: необхідно слідкувати за параметрами води, температурою, освітленням, вологістю, постійно додавати CO2 та добрива. В палюдаріумі можуть жити не лише рослини, але й земноводні, плазуни, риби і комахи.
Якщо ж ви вирішили завести собі пітона або удава, то готуйтесь облаштовувати тераріум. Їх, до речі, існує немало видів. Виділяють окремо тераріуми для тропічних тварин, для пустельних тварин, акватераріум, інсектаріум та інші. Усі вони відрізняються умовами. Наприклад, тераріум для тропічних тварин, скажімо хамелеона, повинен мати високу вологість, тоді як для пустельної жительки – бородатої агами – необхідне, навпаки, сухе повітря. В одному мусять бути рослини, в іншому – пісок, можливо навіть взагалі без рослинності. Акватераріум подібний до палюдаріума, але готується спеціально для проживання тварин, яким необхідний і водний простір, і суша. Інсектаріум – тераріум для комах. Існує також як окремий вид серпентарій – в ньому утримують змій. Окремо виділяють тераріум для равликів.
Дуже цікавим особисто мені видається формікарій. Їх існує безліч видів, але всі вони пристосовані для проживання…кого б то ви думали?! Мурах! Це може бути вертикальна пласка прозора ємність, або ящик з кількома скляними стінками, або звичайна банка. Їх наповнюють різними речовинами, які поділяються на два основні види: з уже готовими ходами і печерками – це деревяні, скляні, гіпсові, пластикові, акрилові і т.д. конструкції; або ті, в яких мурахи самі собі проробляють ходи. Як правило це пісок, земля, або спеціальний гель, який служить мурахам водночас і їжею. Формікарії вперше почали створюватись ще в ХІХ ст. у наукових цілях, а в 1931 році Френк Остін запатентував перший комерційний штучний мурашник. Зараз вони здобувають все більшу популярність – люди давно цікавляться життям мурах, а це прекрасна можливість дослідити його майже в натуральному вигляді.
Отож, маємо з вами багатий вибір конструкцій і типів помешкань для різноманітних істот. Лишається лише вибрати і – вперед! Практично, будь-яку з них можна реалізувати власними силами, хоча краще, звісно, залучати спеціаліста. Принаймні, для консультацій. Однак не варто забувати – усі живі істоти вимагають до себе дбайливого ставлення, і перш ніж завести у себе гігантського тарантула або пару екзотичних равликів, важливо вирішити для себе – наскільки цей задум підходящий, чи матимете ви змогу і бажання доглядати такого улюбленця, і чи не витісните ви його появою когось зі своїх рідних. (:
Консультант: Маркович Мирослав
Підготувала статтю Таша Ужгородка, Зелене Закарпаття
Коментарі
Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.