ГоловнаРозділ «Тварини» Птахи Жуйки, викинуті на вулиці, можуть зашкодити пернатим

Жуйки, викинуті на вулиці, можуть зашкодити пернатим

Хоча пернаті і не дурні все куштувати, і травна система у них специфічна – добре переробляє різносортні харчі. Однак, від викинутих жуйок страждає клюв чи таки шлунок дрібних птахів…
Жуйки, викинуті на вулиці, можуть зашкодити пернатим

У мережевих групах зоозахисників та любителів орнітофауни можна знайти немало закликів не кидати просто вулиці жуйки та желейні цукерки – ніби птахи сприймають їх за хлібо-булочний продукт, а, споживши їх – гинуть від застою в шлунку, або ж від злипання клюву. Часто «гуляють» думки, ніби велику шкоду травній системі пернатих завдає і лушпиння від насіння. Чи справді є ризиком для життя птахів викинута просто на вулиці їстівна гумка та залишки насіння «Зелене Закарпаття» поцікавилося в орнітолога Людвіга Потіша.

«Насправді, ніколи не чув, аби птах загинув від неперетравленої їжі. У пернатих специфічна травна система – у них немає зубів, та у більшості видів є два перетравлювальні апарати-шлунки. Один  містяться у розширенні стравоходу – «м’язовий шлунок, або, як ми звикли називати, воло». Воло відповідає за пом'якшення їжі та регулювання травлення через уповільнення постачання їжі до шлунку. Попри воло, птахи також мають другий шлунок з м'язовими стрічками, які обертатають та розтирають їжу. Він містить невеликі шматочки дрібного каміння, так званого «гастороліта», яке і виконує функцію зубів пернатих», – пояснює пан Людвіг. За такої травної системи, як зауважує орнітолог, насіннєве лушпиння перетворюється у порошок, а жуйка добряче розм’якає.

Однак, минулої весни столичні орнітологи били на сполох – у Києві спостерігалася масова загибель малих міських пернатих від жувальних гумок. «Температура тіла синиці – близько 40 градусів, і холодна жувальна гумка, яка потрапила в її шлунок, починає танути, заліплюючи його. А це вже процес незворотній», – так пояснював цю ситуацію директор ветеринарної клініки домашніх та екзотичних тварин «Умка» Олексій Лацапнев.

Від їстівної гумки та інших желейних продуктів може постраждати і клюв птахів – клейкі предмети позбавляють пернатого можливості далі споживати їжу, через що, зрозумілого, тварина гине.

Та, запевняє пан Людвіг, птахи здатні добряче розрізняти харч і будь-що не те що споживати не будуть. Тому, вважати, що вони куштують все, що валяється – помилково. Та будьмо Людьми – викидуймо жуйки та інший непотріб у призначене для нього місце!

Зелене Закарпаття

24.02.2014 18:39:48

Коментарі

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.


×
Авторизація