ГоловнаРозділ «Тварини» Комахи На Закарпатті буде створено «ферму» для метеликів

На Закарпатті буде створено «ферму» для метеликів

Закарпатець Євген Ажипа працює над проектом зі створення своєрідної «ферми» для вирощування метеликів з метою відновлення видів, що зникають. Така структура може запрацювати вже через 1-2 роки, але з однією умовою: якщо з’явиться спонсор.
На Закарпатті буде створено «ферму» для метеликів

 У планах молодого науковця також є створення на Закарпатті власної організації, яка б займалася відновленням лепідофауни – червонокнижних видів метеликів. «Подібні організації з відновлення видів метеликів, що зникають, є у багатьох країнах світу – в Англії, Німеччині, Іспанії, Індонезії, Кенії… Дуже хотілося б, щоб така організація діяла у нашому краї, згодом – на всеукраїнському рівні. Бо чим наша країна гірша за іншим? Хіба тим, що тут спостерігаються певна скептичність, коли заходить розмова про фінансування якихось природоохоронних проектів. Мабуть, ментальність все-таки має вплив», – каже Євген Ажипа.

Ідея з’явилася у Євгена тоді, коли молодий науковець почав займатися вирощуванням метеликів на професійному рівні: «Багато науковців, які займаються комахами, зокрема метеликами, просто констатують факт про зникнення якихось певних видів. Це, на мою думку, неприпустимо: ніякої користі така діяльність не приносить. Бо це проста констатація факту і поповення Червоної книги, а потрібно хоча б намагатися вплинути на ситуацію і зробити так, щоб «червонокнижними» ставали якомога менше видів метеликів».

Saturnia pyri

Планується, що «ферма» для відновлення метеликів матиме осередки у різних районах Закарпаття: Євген вважає, що займатися розвитком цих комах можна і треба на локальних рівнях, тому варто створювати мережу таких станцій. «Площадкою для досліджень і безпосередьно для виведення окремих видів метеликів можуть бути занедбані сади – їх на Закарпатті багато. До того ж, особливих затрат для налагодження такої роботи не потрібно. Однак, значних фінансових вкладень потребує саме робота зі збору матеріалу – деякі види треба виловлювати за кордоном, нукові дослідження, генетичні аналізи, – попередня робота є дуже важливою і саме вона тягне за собою фінанси. Якщо буде матеріал і дані досліджень – виростити метелика не є для нас складним. Умови для цього у нашому краї – більше, ніж сприятливі. Якщо вдасться знайти джерела фінансування – робота піде. Діяльність організації з відновлення лепідофауни і така своєрідна «ферма» з вирощування метеликів, їхній безпосередній зв’язок і злагодженість роботи матиме хороший результат. Я впевнений, що таким чином можна відновити види метеликів, які зникають. Крім того, така «ферма» буде дуже цікавим об’єктом для тих, хто цікавиться екотуризмом. Аналогічні структури є у європейських країнах і користуються великою популярністю. Думаю, такий закарпатський «дім метеликів» був би далеко не гіршим. Все це обов’язково буде, якщо вдасться знайти джерела фінансування», – запевняє Євген Ажипа.

Lasiocampa quercus – вид метеликів, відновлений Євгеном Ажипою в Іршавському районі. 

Зараз Євген працює над відновленням сатурнії спіні (Saturnia spini) – це вид метеликів, який востаннє в Україні бачили у 60-х роках: у Криму, на Луганщині, Дніпропетровщині та на Закарпатті. «Зараз головною метою є пошук матеріалу на території Волгограду в Росії, а також у Болгарії. Справа у тому, що на різних територіях один вид може мати різні генетичні особливості, тому це не зовсім легко. На вигляд метелики можуть бути ніби однаковими, а от генетичний склад може різнитися. Тому й треба робити генетичні аналізи, щоб знати, де і які саме особини потрібно виловлювати для відновлення цього виду. Сатурнію на Закарпатті хотів відновити з тих особин, які водяться у Росії і Болгарії, однак, мені здається, що болгарська сатурнія за генетичними характеристиками є ближчою до тієї, яка була в Україні та, зокрема, на Закарпатті».

Відновлення одного виду метеликів є досить затратною справою. До того ж, на це  піде не один рік: «Повністю відновити популяцію можна за 5-8 років. Для природи це не так багато. Але це не лише локально потрібно робити, наприклад, якщо 100 особин виростити і випустити – це не дасть бажаного якісного результату. Для того, щоб картина змінилася, потрібно метеликів вирощувати тисячами. І саме в тих місцях випускати і проводити дослідження, де вони водилися, чи водяться, де раніше траплялися, – вважає Євген Ажипа. – До того ж потрібно враховувати умови, в яких житимуть «відновлені» метелики, дослідити бактерії, грибки, які можуть на них повпливати або ж навіть завадити їхньому нормальному розвитку. Це складна робота, але всі умови для цього у нашому краї є. І в Україні загалом також. Люди, які будуть цим займатися, готові працювати. Для облаштування площадок для досліджень великих затрат не потрібно. Повторюся, проблема з фінансуванням. Мені здається, це благородна справа. Однак, ні на державному рівні, ні на локальному особливих рухів для якихось реальних можливостей, котрі можуть зрушити ситуацію і щось реально змінити, не робиться. У нас виділяються гроші на різні сфери, тільки не на природу немає . Ми ж робимо це не тільки для себе, а й для нащадків. Але чомусь у нашому суспільстві природоохоронні проекти сприймаються з певним скептицизмом, далеко не так, як у інших європейських державах. Чомусь люди, які є фінансово добре забезпеченими, не вважають за потрібне вкладати хоча б якусь частину в природоохоронні проекти. Мабуть, проблема у нерозумінні важливості цього питання».

Antheraea pernyi

За словами Євгена Ажипи, відновлювальна «ферма» метеликів змогла б запрацювати вже за 1-3 роки і могла б давати позитивний результат. Молодий науковець запевняє, що така структура зможе повністю відновлювати види, які зникають, але для цього потрібна клопітка робота: «Це все реально, можливо і дуже потрібно. Все буде досконало вивчатися навіть на генетичному рівні. Затримка в одному – у фінансуванні: є люди, які цим будуть займатися, на Закарпатті для такої діяльності дуже сприятливі умови, затримка тільки за фінансами».


Анна Семенюк, Зелене Закарпаття

Фото Євгена Ажипи

21.11.2012 17:52:02

Коментарі

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.


×
Авторизація