ГоловнаРозділ «Тварини» Дикі тварини Карпатського лісового кота знищують люди та… свійські коти

Карпатського лісового кота знищують люди та… свійські коти

Лісовий кіт, або ж, як його ще називають «дикий кіт», винищується не лише браконьєрами, як то б здавалося, а …домашніми котами.Вони належать до одного і того ж роду – Кіт (Felis) родини Котових (Felidae). Й однією з найсерйозніших загроз для збереження популяції лісового кота сьогодні – схрещення дикого кота з свійським, тобто гібридизація виду. Однак, генетичний аналіз карпатських диких котів закордоном показав, що у наших лісових котів геном є найбільш чистим серед представників по всій Європі.
Карпатського лісового кота знищують люди та… свійські коти

Лісовий кіт занесений до Червоної книги України і, звичайно, регіональної природоохоронної книги Карпат. До речі, найбільше особин цього виду представлено саме у Карпатському регіоні, тому й виділено окрему його групу – «карпатський лісовий кіт». Людвіг Потіш, завідувач кафедри лісівництва УжНУ, розповідає, що у ході дослідження фауни Карпат для наукової роботи «Ссавці Закарпатської області», зробленого біологами, найбільше особин дикого кота виявлено вздовж річки Латориці із Словацького кордону до міста Мукачева.

Кадр з життя карпатського лісового кота

Сьогодні у багатьох наукових джерелах побутує думка, що у чистому вигляді лісового кота у природі не існує взагалі і всі представники дикого кота – це гібридні види з свійськими чотирилапими. Однак пан Людвіг називає таку думку хибною: «Сьогодні збереглися і генетично чисті представники лісового кота. До речі, таких найбільше на Закарпатті. Нам вдалося відправити матеріали на генетичну експертизу у США та Іспанію. Був проведений генетичний аналіз карпатських представників дикого кота і доведено, що у них геном найбільш чистий по відношенню до цієї популяції за межами краю».

Загрозу популяції дикого кота становлять свійські коти і з точки зору зараження диких різними захворюваннями, котрі у домашній умовах легко виявити і вилікувати. Однак, для дикого виду це є глобальною проблемою, оскільки одна заражена дика особина передає захворюваність всьому кублу котів.

Зовнішньо, лісовий кіт мало чим відрізняється від свійського: довжина його тіла – 58-75 см, довжина хвоста – 30-34 см. Забарвлення шерсті іржаво-сіре, з жовтуватими домішками на спині. Поперек тіла йде 8-12 темних смуг, на верхній частині голови і шиї – 4 поздовжні смуги; одна або дві такі смуги тягнуться по хребті до основи хвоста. Вага – 8-12 кг.

На території нашої області налічується сьогодні близько 260-450 особин дикого кота, котрі ховаються  переважно в широколистяних та мішаних лісах, в заростях кущів та очерету вздовж річкових берегів.

Живиться лісовий кіт переважно гризунами, зайцями, рідше – птахами, яйцями, рептиліями і великими комахами. Можуть живитися ці коти і падаллю.

Дикий кіт рідко попадається на очі людям. Людвіг Адальбертович розповідає, що при вивченні цієї тварини науковцям довелося виробити спеціальну методику спостереження за ним: пильнували його у сутінках та на зорі, тобто у час, коли він найбільш активний. Лісовий кіт абсолютно не дружелюбний. «За цією особливістю характера він немає конкурентів у природі. До нього не підступиться ані людина, ані тварина. Навіть рись більш піддатлива у цьому плані, аніж лісовий кіт» – розповідає науковець. Тому і сфотографувати цю тварину, за словами пана Людвіга, – ціла спецробота.

Довідка

Кіт лісовий (Felis sylvestris) належить до класу ссавців – Mammalia ряду хижих Carnivora родини Felidae. Єдиний представник роду Felis у фауні України, один з приблизно 20-30 видів цього роду, відомих у світовій фауні.Поширений у Эвразії до Північного-Західного Китаю, у Північній Африці. В Україні їх найбільше в Карпатському регіоні та на Поліссі, у плавнях гирла річки гирла річок Дністра і Дунаю. Середовище існування тварини – не дуже густі листяні або змішані ділянки, хвойні ліси. Своє кубло дикі коти мостять зазвичай у великому дуплі старого дерева або в розколині скелі. Тут у квітні або травні самка народжує 4-6 кошенят.

Ольга Борсук, Зелене Закарпаття

26.12.2012 13:13:34

Коментарі

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.


×
Авторизація