Головна Цікава планета Найбільш витривалі тварини на Землі

Найбільш витривалі тварини на Землі

Життя в гарячій воді, крижаній холоднечі, їдкому лузі... багато тварин чудово почувають себе в цих і ще більш нестерпних умовах. Сьогодні ми розповімо про деяких з них.
Найбільш витривалі тварини на Землі

 У гарячому лузі

Вода в гарячих озерах Великої рифтової долини в Кенії настільки їдка, що моментально роз'їдає шкіру людини. Але рожевим фламінго луг не завдає шкоди. Їх ноги надійно захищає товста груба шкіра. Птахи вибрали для життя настільки екстремальні місця невипадково: в агресивному середовищі немає риб і тут чудово себе почувають дрібні рачки, яких їдять фламінго. Птахи селяться на берегах величезними зграями, і їдкі мілководні водойми насичені послідом, а отже шкідливими бактеріями. Через таке сусідство навіть невелика рана має для фламінго вкрай неприємні наслідки. Яйця фламінго не витримують подібних умов, тому у птахів незвичайні гнізда: конусоподібні башточки з мулу і бруду висотою до 70 сантиметрів. Самки відкладають яйця на плоский дах цих будівель. Після вилуплення пташенята сидять на верхівках башточок до тих пір, поки їх ноги не стануть досить довгими, а шкіра – грубою. Життя в лузі, звичайно, не цукор, зате в домівку птахів-екстремалів не наважиться пробратись жоден хижак, через що зграї фламінго розростаються до десятків тисяч особин.

Без їжі

Залишити дитину в Антарктиді одну без їжі і забрати чадо, яке втратило половину своєї ваги, тільки через півроку? Саме так поводяться королівські пінгвіни під час зимового безкорм'я. Батьки насилу знаходять їжу навіть для себе, тому пінгвіненятам доводиться розраховувати на власні жирові запаси. Королівський пінгвін – досить великий птах, пташенята ростуть довго і стають дорослими тільки через 14-16 місяців. Самки відкладають по одному яйцю в листопаді-лютому, пташеня вилуплюється через два місяці, і спочатку батьки носять дитя на лапах, прикриваючи шкірною складкою на череві. Коли пінгвіненя підростає, тато з мамою відправляються в море на пошуки корму, а дитину здають в своєрідні ясла, які охороняють кілька дорослих птахів. Щоб зігрітись, пінгвіненята збиваються в щільні купи. В середину натовпу, де тепліше і безпечніше, вдається пробитись сильнішим пташенятам, маленьких і слабких виштовхують на край, де важче вижити.

Без усього

Крихітні (не більш 1,5 міліметра) тихоходи – одні з найбільш витривалих істот на планеті. У них немає ні дихальної, ні кровоносної систем, зате тихоходи можуть жити в гарячих джерелах, під льодами, на дні океану і навіть у відкритому космосі. Ці істоти виживають при температурах від  – 200 до +65 °С, переносять дози опромінення, які в 1000 разів перевищують смертельні для людини, і можуть багато років обходитись без води і їжі. Секрет тихоходів простий: за будь-яких несприятливих умов вони впадають в анабіоз. Тварини втрачають до 99% води, зменшуються в розмірах, втягують ніжки і вкриваються восковою оболонкою, яка не дає випаруватись волозі, яка залишилась. У такій збезводненій подобі летаргічного сну з уповільненим в 100 разів обміном речовин тихоходи можуть провести довгі роки.

В окропі

Гігантські червоподібні істоти довжиною 2,5 метра засіли в трубці, виставивши назовні тільки віночки яскраво червоних щупалець. Щупалець безліч: сотні і тисячі трубочок щільно сплелись одна з одною і неспішно поводять червоними відростками. Це не фільм жахів: так виглядають сміливці, які наважились оселитись на глибині 5000 метрів під водою. Вчені називають їх вестиментиферами. Дно океану – останнє місце, де чекаєш знайти життя. Мало хто винесе безпросвітну темряву і вічний холод (на такій глибині температура не піднімається вище +2 °С). Дивовижні мешканці океанічного дна скупчуються навколо чорних курців – розломів геологічних плит, з яких б'є нагріта до +400 °С вода, насичена металами, розчиненими газами і сполуками сірки, які і забарвлюють струмені в чорний колір. Головні мешканці курців – бактерії, які отримують енергію за рахунок переробки хімічних сполук. Інші істоти їдять цих бактерій, але вестиментифери діють хитріше: вони пригріли мікробів всередині себе, за що отримали можливість поглинати вироблені бактеріями поживні речовини. Симбіоз виявився настільки зручним, що вестиментифери позбулись рота і шлунково-кишкового тракту за непотрібністю.

За матеріалами www.eco-live.com.ua

26.11.2013 15:15:10

Коментарі

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.


×
Авторизація