У Південній Америці живуть мурахи, котрі розмножуються клонуванням

Вчені говорять, що Mycocepurus smithii являють собою рідкісний вид представників земної фауни, котрий вдається до одностатевого розмноження. Формально, мурашки просто клонують самі ж себе, тому старше покоління відтворює точну генетичну копію самих же себе - ті ж розміри, той же набір генів, ті ж звички і потреби.
Нові мурахи, "живуть без сексу", описані в останньому номері наукового видання Proceedings of the Royal Society B.
За словами Ганни Гімлер, біолога з Університету Арізони, коли дослідники виявили новий вид мурах, то провели аналіз їх ДНК. Але яке ж було здивування вчених, коли їх погляду з'явилися ідентичні на 100% копії генних наборів даного виду. "Вони всі були повними клонами своєї королеви", - говорить Гімлер.
Біологи відзначають, що при більш докладному вивченні Mycocepurus smithii з'ясувалося, що в минулому у самок Mycocepurus smithii були зачатки дітородних функцій і репродуктивної системи, але з незрозумілих причин від цього шляху в процесі еволюції даний вид відмовився.
У своїй статті дослідники пишуть, що безстатеве розмноження чоловічих особин з незапліднених яєць - це нормальна частина репродуктивного процесу у деяких видів комах, але повністю безстатеве розмноження з відтворенням лише одного виду - самок, це явище унікальне.
"Цілком очевидно, що ці особини еволюціонували в якихось особливих умовах. Поки неможливо сказати чому дані мурашки стали повністю безстатевими", - говорить Ганна Гімлер. Відповісти на запитання вчені мають намір, провівши ряд додаткових досліджень на генному рівні.
Тим не менш, у безстатевого розмноження є і свої переваги, кажуть фахівці. Перша і головна перевага - це відсутність необхідності створення ще однієї статі комах і пов'язаних з цим витрат. Друга перевага - майже 100% представників виду є потенційними джерелами продовження виду, тоді як у звичайних умовах (наприклад у людей) - лише 50%.
Проте є у такого методу і недоліки. Перший і головний недолік - нові особини не успадковують генних модифікацій попередніх поколінь, що по ідеї повинно робити подальші покоління сильнішими і витривалішими. "Чим більш різноманітний вид, тим він більш стійкий і сильний. У колонії повністю ідентичних видів при зараженні однієї особини хворобою, автоматично нею заражаються і всі інші, так як генного імунітету немає", - говорять вчені.
За попередніми оцінками дослідників, вік Mycocepurus smithii складає близько 80 млн років.
Ганна Гімлер говорить, що окрім унікального методу розмноження, Mycocepurus smithii володіють ще однією феноменальною здатністю - вони здатні у прямому розумінні слова займатися землеробством. Mycocepurus smithii харчуються грибами і щоб у них було якомога більше їжі, мурашки активно культивують грунт біля грибів, а також доставляють туди мертвих комах, листя, засохлі коріння і все інше, що може слугувати органічним і мінеральним добривом.
Коментарі
Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.