Зрізані квіти потребують догляду

«Квіти, як і всі живі істоти, до вечора втомлюються, – розповідає Анна Ясінська, садівниця та флорист. – З коріння до них надходить мала кількість поживних соків, тому якщо квіти зрізати в другій половині дня або ввечері, вони дуже швидко зів’януть. Вночі рослини насичуються вологою, відпочивають, і зі сходом сонця поповнюються необхідними запасами поживних речовин, стають життєздатними. Зрізана квітка продовжує рости і дихати, вона використовує всі свої запаси. Якщо квіти недостатньо дозріли, вони просто не розкриються у вазі».
Для зрізаних квітів підійде будь-який посуд, за винятком металевого, оскільки іони металів перейдуть у воду, і вона стане шкідливою для рослин. Квіти збережуть свіжість довше, якщо вони одного виду і вільно розташовані у вазі. У крижаній воді вони швидко зів’януть, тому воду, призначену для них, потрібно витримати кілька годин в кімнаті, а потім занурити у неї рослини. І не забувайте міняти воду хоча б раз у два дні! Існують спеціальні препарати для зрізаних квітів, розчини яких вливають у воду і кладуть у неї квіти. Однак, потрібно пам’ятати – якщо квіти вже встигли трохи пов’янути, ніякого ефекту від їх застосування не буде.
Не варто зрізати квіти під час дощу, також не можна їх рвати руками – так ви значно пошкодите стебла, і рослині важко буде всмоктувати воду. «Взагалі стебла рекомендується не просто під кутом надрізати, але і розщеплювати знизу ножем для кращого надходження води, твердить пані Анна. – Коли зріз буде рівним, рослина, прилягаючи до дна вази, закриватиме доступ воді. Зрізи на стеблах потрібно час від часу оновлювати, бо, постоявши кілька днів у воді, вони почнуть загнивати, покриватися слизом, а все це не дасть можливості проникати воді».
А тепер дамо кілька порад по догляду за різними видами квітів.
Гладіолус. Купуючи його, простежте за тим, щоб нижні бутони були забарвленими. Перевозити ці квіти та зберігати треба тільки у вертикальному положенні, бо їхні верхівки продовжують рости і можуть викривитися. Зберігати гладіолуси завжди слід у воді. Оптимальна температура 8-10°С.
Гіппеаструм. Зберігати можна як сухими, так і в чистій воді. Щоб стебла не ламалися, використовуйте високі вази. Через кілька днів ще раз зріжте навскіс частину стебла, яка вкрилася слизом, бо вона погано всмоктує воду. Зберігати гіппеаструм найкраще за температури 5-10°С, за нижчої у червоних сортів може змінитися забарвлення. Бутони, як правило, роз¬пускаються лише через кілька днів, тому це треба враховувати під час складання букетів.
Гіацинт. На відміну від інших квітів, стебла гіацинтів не можна зрізувати. Квітки ставлять разом з цибулиною – вона необхідна для всмоктування вологи. Стебла та цибулину споліскують теплою водою, зберігають за температури 2-5°С.
Ірис. На квітки ірисів негативно впливає сухість. Тому їх якомога швидше треба поставити у холодну воду, по¬передньо зрізавши ту частину стебла, яка засохла. Вода, температура якої сягає 2°С, сприяє квітуванню ірисів. Іриси дуже сприйнятливі до сірої гнилі Ботритіс. Для профілактики цієї хвороби квітки найкраще зберігати у прохолодному приміщенні за температури 2-8°С у відрі, наповненому водою не більше, ніж на 5 см, щоб листя не занурювалося у неї – тоді воно не буде уражене сірою гниллю. Під час перенесення квітів із прохолодного місця у тепле підсилюється конденсація, що може спричинити сіру гниль. Незважаючи на те, що ірис досить стійкий до бактерій, у вази з водою рекомендується додати підживлення для зрізаних квітів. Цукор, який є у підживленні, сприяє рясному цвітінню. Купуючи іриси, стежте за тим, щоб квітка була забарвлена на 3 см.
Лілія. Азіатські гібриди лілій досить чутливі до етилену, тому розміщувати їх треба подалі від достигаючих фруктів та вихлопних газів. Пилок, що забруднив одяг, легко видалити клейкою стрічкою.
Матіола. Якщо рослина має корені, їх необхідно зрізати, щоб зайвий раз не забруднити воду. Після цього квітки треба поставити у воду з доданим до неї підживленням. Але, якщо рослини і без коренів, то їхню нижню частину все одно потрібно зрізати. Стебла матіоли швидко покриваються слизом, тому воду, в якій вони стоять, варто міняти щодня. Аби не розмножувати бактерії, треба використовувати чисті відра та вази. Букети можна складати з різноколірних квіток матіоли, але вона не¬погано комбінується і з іншими літніми квітами. Щоправда, їх краще не поєднувати з трояндами та герберами, оскільки останні досить нестійкі до бактерій. Матіола чутлива до етилену, тому її треба тримати подалі від достигаючих фруктів та вихлопних газів. Оптимальна температура зберігання 8-10°С.
Нарцис. Купувати їх найкраще дозрілими. Простежте за тим, щоб бутони були добре сформованими і частина їхніх оболонок була трохи надтріснутою. Нарциси виділяють шкідливий для більшості квітів слиз. Тримати їх треба окремо. У воду, в якій вони стояли, не слід ставити інші квіти. Коли у букетах нарциси комбінуються з тюльпанами, слід використовувати спеціальне підживлення, яке б нейтралізувало слиз. Перш ніж поєднувати нарциси з іншими квітами, треба дати їм постояти у воді протягом 24 годин, щоб вони випустили слиз. Оптимальна температура зберігання 2-5°С.
Наріне. Купувати варто зрілі квітки у такому стані, щоб перший бутон був готовий розкритися. Квітки неріне можна транспортувати як у воді, так і в коробках. Ті, що доставляються в коробках, можуть трохи прив’янути, тому їх треба одразу поставити у воду. Квітки варто зібрати в пучки по 50 штук і обгорнути кожний пучок папером, щоб стебла наповнилися водою і не поламалися. За тривалого зберігання наріне температура у холодильній камері не повинна бути надто низькою, оптимальна для цих квітів – 10°С. За низької (до 2°С) квітки синіють, а краї пелюсток засихають, що значно погіршує декоративність.
Орхідея. Ці квіти досить чутливі до температурних коливань – найкраще зберігати їх при 8-10°С. Щоб квіти були кондиційними, необхідно усунути джерела надходження етилену. Для закріплення композицій найкраще ставити орхідеї у скляних пляшках. Не забувайте регулярно наповнювати їх. Якщо використовуєте орхідею в букетах, то ці пляшки варто прибрати, стебла зрізати навскіс і помістити квітки у чисту воду. Орхідеї не люблять протягів та яскравого світла.
Троянда. Не купуйте незрілих квіток, вибирайте ті, на яких бутони почали трохи розкриватися. Спробуйте легенько стиснути розкритий бутон – він повинен бути твердуватим, що свідчить про свіжість троянд. Оптимальна температура зберігання троянд 2-5°С.
Тюльпан. Тюльпан повинен мати певний колір. Якщо квітки зовсім незрілі, вони не розпустяться й у вазі. Коли головки тюльпанів трохи схилилися, їхні стебла потрібно знову підрізати й обгорнути папером. Поставте квітки у відра з чистою водою та у прохолодне місце. Через кілька годин тюльпани знову набудуть декоративності. Оптимальна температура їх зберігання 2-5°С.
Гілки кущів. Не купуйте незрілі гілки. Суцвіття повинні набути певного забарвлення. Дайте їм акліматизуватися в обгортці, щоб суцвіття не поникли. Години через чотири, коли квітки всмокчуть достатньо вологи, обгортки можна зняти, а основи гілочок підрізати садовими ножицями. Сплющувати гілки не можна, бо це перешкоджає всмоктуванню води. Для гілок кущів використовуйте спеціальне підживлення: з ним усі вони цвітуть довше, щедріше, кра¬сивіше. Оптимальна температура зберігання гілок 2-5°С.
Зірвані квіти бояться таких, на перший погляд нешкідливих речей, як яскраве сонце, прокурені приміщення, зміни температури, легкий протяг, спека, холоду, поштовха. Як стверджують знавці, квіти дуже чуйно реагують на психологічний клімат у сім’ї. Вони довше живуть в такому будинку, де панує спокій і мир, і швидше в’януть там, де в сім’ї сварки і крик.
Якщо ви будете дотримуватися таких простих порад, то ви зможете продовжити життя зрізаних квітів у вазі, і вони вас довго будуть радувати своєю красою.
Вероніка Брудка для Зеленого Закарпаття
Коментарі
Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.