ГоловнаРозділ «Рослини» Поради фахівців Рання цибуля — ведмежа — джерело вітамінів на весь рік

Рання цибуля — ведмежа — джерело вітамінів на весь рік

Більш популярною її назвою є «черемша», а от за зовнішнім виглядом її легко можна сплутати з конвалією. Цікаво, що багато містян, навіть в уже солідному віці і не чули про одну з весняних найкоросніших рослин. Зате у жителів приміських, сільських територій Закарпаття черемша користується неабиякою популярністю — тут її сходу з нетерпінням чекають всю зиму. Однак цьогоріч, що цікаво, в Ужгороді ведмежу цибулю можна часто побачити і на прибалконних огородах, ба, навіть на самих балконах.
Рання цибуля — ведмежа — джерело вітамінів на весь рік

Справді, на перший погляд конвалія, завдячуючи своїм властивостям, має велику популярність в народі. Немало і назв у цієї рослини. Найпопулярніші серед них – ведмежа трава (Allium ursinum) чи «ведмежатко», черемша тощо. Багато звикли казати на неї «левурда», «леварда». Дехто, враховуючи її смакові властивості, називає рослину «диким часником». Насправді черемша представляє собою багаторічну травянисту рослину підродини цибулевих з довгастою цибулиною. Зовні і справді схожа на конвалію, а от за смаком дійсно нагадує більше часник, аніж цибулю. До того ж, вся рослина має часниковий запах. Такщо такі назви у народі їй дали виправдано.

Насправді, ця лісова дика культура занесена до Червоної книги України. Однак, вже з три, а то й більше десятиліття її активно вирощують закарпатські, та і не тільки, любителі корисного. Про секрети її вирощування, догляду за нею, та спектр її корисних властивостей «Зелене Закарпаття» дізнавалося у біолога Валерія Міклаша. Пан Валерій каже, що має двадцятилітній досвід у вирощуванні цієї рослини – перші насінини пробував сіяти ще за інструкцією радянських журналів.

«Її висаджують з насіння та з цибулин. Оскільки це червонокнижна рослина, то цибулини з лісу краще не красти, а попросити у сусідів. Якщо такої змоги немає, то скористатися посівом насінин. Найкраще висаджувати черемшу з насінин восени, а саме у той період, коли відчутне стале похолодання. Якщо ж посіяти весною, то проростають тільки деякі з них. А от цієї пори просто варто добре прорихлити та удобрити грунт навколо цієї рослини», - радить біолог. Оскільки природним місцем перебування черемші є лісиста місцевість, то садити рослину слід на затіненій території — під кроною дерев, в тіні чагарників, з північної сторони будівель тощо.

Пан Валерій розповідає, що навесні сходи черемші підгодовує азотовмісними добривами, а влітку добре обсапує бурян навколо неї та затіняє від палючого сонця — це допомагає їй відчувати себе максимально комфортно в «домашніх» умовах.

«Черемша активно розмножується самосівом. Вже за рік при обранні правильного місця висадки і догляді за нею рослина «дає приріст» у кілька разів».

Такі зовсім нескладні умови з висадки та догляду черемші повністю компенсовуються благами, які Ви отримаєте від «урожаю» цієї рослини. Ще у середні століття черемшу вживали для профілактики чуми і холери. А у Стародавній Греції черемшу вважали рослиною, яка здатна «підтримувати мужність». Можливо, такі її властивості трішки перебільшені віруваннями, однак черемша справді є однією з найбільш вітамінізованих рослин — зокрема, у ній міститься немало вітаміну С та ефірної олії. Широким є спетр застосування черемші у народній медицин — її подрібнені листочки і сік застосовують зовнішньо при захворюваннях шкіри, наприклад, при лишаях і бородавках. А от настій з черемші рекомендують при кашлі, бронхітах, гнійних отитах, ревматизмі, радикуліті і як загальнозміцнюючий засіб.

Зелене Закарпаття

01.04.2014 17:23:02

Коментарі

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.


×
Авторизація