Хризантема – одна з найулюбленіших в осінній період

У перекладі з грецьої слово хризантема означає «золота квітка». Її ввели в культуру майже 3 тисячі років тому в Китаї, де вона і до сьогодні залишається улюбленою квіткою та символом мудрості. Японія стала другою батьківщиною хризантеми. Ці чудові квіти були завезені з Китаю у 386 р. Вологий клімат Японії сприяв пишному розвитку і цвітінню рослин, їх почали вирощувати, а з часом і працювати над створенням нових сортів.
У цих двох країнах хризантеми – не лише декоративні рослини: їхні квітки використовують для ароматизації деяких сортів чаю, напоїв, приготування ліків і навіть салатів.
У 1789 р. хризантеми ввозять з Китаю у Францію, а в 1861 р. – з Японії в Англію. З того часу в Європі почали зявлятися нові європейські сорти.
До Росії хризантеми потрапили у другій половині XVIII ст. Досить поширеною ця культура стає після 1900 р. В Україні на той час існував досить великий сортимент хризантем у приватних квітникарських господарствах. Проте більшість сортів хризантем здавна вирощували в теплицях. Як рослину відкритого грунту її почали культивувати порівняно недавно. Згодом хризантеми потрапили майже до усіх ботанічних садів.
Рід хризантема відносять до численної родини айстрових, або складноцвітих. У світі налічується близько двох сотень видів хризантем і дві тисячі сортів. Поширені сорти хризантем мають складне гібридне походження. Їх відносять до ботанічних видів хризантема індійська (Chrysanthemum indicum L.) і хризантема шовковицелиста (Chrysanthemum morifolium Ramat.).
Сорти хризантем поділяються на великоквіткові і дрібноквіткові (деякі дослідники ще виділяють групу середньоквіткових). Рослини мають висоту 25 – 150 см, потовщене, розгалужене кореневище, від якого відходять столоноподібні пагони. Суцвіття – кошик, який складається з 200 – 350 і більше язичкових та трубчастих квіток.
Більше 30 сортів хризантем, привезених із Київського Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка НАН України, представлено у Ботанічному саду УжНУ. Вирощувати хризантеми тут розпочали близько 10 років тому. Завідувачка відділу декоративного квітникарства Ботсаду УжНУ Мар’яна Неборак каже, що їхні кущі хризантем тільки-но розпочинають своє цвітіння, а більшість із них розпуститься через 2-3 тижні. «Тривалість цвітіння у різних сортів хризантем відкритого ґрунту коливається від 20 до 40 днів. Протягом усього періоду цвітіння необхідно перевіряти відповідність рослин тому чи іншому сорту в насадженнях. Здорові рослини з найбільш типовими для певного сорту суцвіттями потрібно відбирати, щоб використати як маточні для розмноження», - радить пані Мар’яна.
Хризантеми – світлолюбні рослини. Від тривалості освітлення суттєво залежить загальний розвиток рослин. Рослини, що ростуть у затінку, дуже витягуються, у них формуються суцвіття низької якості.
«Зрізування квітів краще проводити на початку цвітіння, коли суцвіття добре розпустилися, але крайові квітки ще не встигли обвиснути, - пояснює Мар’яна Іллівна. - Стебло зрізують навскіс, щоб була більша площа для поглинання води. Перед зануренням у воду для зменшення випаровування усі нижні листки обривають, основу стебла розщеплюють ножем на 10 – 12 см заввишки. Потім стебла занурюють на половину їхньої довжини в глибокий посуд, наповнений холодною водою, на 10 – 12 годин. За цей час вони поглинають потрібну кількість води і завдяки цьому довше зберігаються та краще витримують транспортування». Хоча стійкість квітів у зрізаному стані є сортовою ознакою, спостереження показали, що сорти з махровими, напівмахровими і анемоноподібними суцвіттями зберігаються у воді довше, ніж з немахровими суцвіттями.
Швидке в’янення часто відбувається і внаслідок зрізування квітів, які не повністю розпустилися. Квіти погано зберігаються у сухому, занадто теплому приміщенні. Негативно впливає на них і нерегулярна заміна води. Попри все, хризантеми необхідно ставити вільно в глибокий посуд.
Працівниця Ботсаду дала певні поради «Зеленому Закарпаттю» і щодо осіннього догляду за хризантемами.
Зокрема, у жовтні, коли існує ймовірність заморозків, над насадженнями можна влаштувати тимчасове накриття з плівки. Вдень у сонячну погоду верхню частину накриття знімають. Якщо є можливість, то пізні сорти хризантем переносять у теплицю. За 2 – 3 дні до викопування (усі хворі і слабкі рослини видаляють) кущі на ділянці рясно поливають, щоб зменшити обривання кореневої системи. Бажано обв’язати кущі шпагатом, аби не обламувати пагони. Викопані рослини можна висаджувати в горщики, контейнери, ящики або безпосередньо у ґрунт теплиці, видаливши нижнє пошкоджене листя. Рослини висаджують на таку ж глибину, на якій вони росли у відкритому ґрунті. Високі кущі висаджують на середину грядки, а низькі – по краю, щоб вони не затіняли один одного.
Після пересаджування рослини рясно поливають, стежачи, щоб вода не потрапляла на листя. Висаджені рослини притінюють протягом п’яти-шести днів. Температура в приміщеннях має бути +10–15 градусів, а у період цвітіння +8–10.
Ольга Палош, Зелене Закарпаття
Коментарі
Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.