Чому національний символ України не поширений на Закарпатті?

Поширена калина майже по всій території України в лісах, між чагарниками та по берегах річок. За межами України рослина зустрічається у Европі, Північній Америці, Північній Африці та Азії.
Та на Закарпатті, на жаль, сьогодні кущі калини є поодинокими. «Калина найбільшими посадженнями зустрічається у передгір’ї і заходиться у нижньому гірському поясі у всіх регіонах області, але зустрічається нечасто. Великих локалітетів її не виявити. Частіше росте по узліссі, де трошки розріджені території, на заплавних ділянках області. Тобто, вид немає специфічної приуроченості, але і не формує якість ділянки, де б він лише домінував» - розповідає про поширення цієї рослини у нашій області доцент кафедри ботаніки Роман Кіш.
Зустріти посадки рослини у нас в області справді важко, а в Ужгороді вони трапляються лише на приватних ділянках. «Поодинокість калини, зокрема, у нашому місті, можна пояснити, швидше за все, не біологічними, а культурологічними чинниками. – каже Роман Кіш. У нас поширеніші фруктові дерева. Якщо рядовому закарпатцю дати вибір посадити калину чи абрикосове, чи те ж персикове дерево, то зрозуміло, що він обере. А для чого місто пустуватиме? Наші люди вибирають більш економічно вигідні культури для посаджень на своїх, до того ж, часто не великих територіях».
Іншою причиною відсутності посаджень цієї рослина на території нашої області науковець зазначає невеликий попит її у медицині. «Лікувальними властивостями калини більше користуються у Прикарпатті» - зауважує Роман Кіш. Для приготування цілющого зілля в народній медицині використовують як ягоди, так і кору, квітки і навіть насіння калини. У лікувальних цілях калину застосовують при захворюваннях верхніх дихальних шляхів, гастритах, серцево-судинних захворюваннях, склерозі, гіпертонії, захворюваннях печінки . Широкий спектр застосування цього дивного рослини при шкірних захворюваннях: вугрі, фурункули, алергічні висипання, різні форми екземи, а також як ранозагоювальний засіб і для освітлення веснянок. Показана калина і при більш важких захворюваннях: туберкульозі шкіри і легенів, цукровому діабеті. Занесена рослина до Державної книги реєстрів лікарських рослин. «Трапляються любителі калини, котрі систематично використовують її з лікувальною метою. Це ще люди «старої закалки». Вони і висаджують кущі калини у себе на городах» - каже пан Роман.
Зелене Закарпаття поцікавилося у бабусь, котрі продають калину біля місцевих ринків, де і з якою метою вони вирощують рослину. Більшість продавчинь є жительками сіл і вирощують калину для використання її лікувальних можливостей, ну, і на продаж городянам чи односельцям.
Калина із саду жительки села Люта
Ольга Борсук, Зелене Закарпаття
Коментарі
Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.