ГоловнаРозділ «Рослини» Сад, город Приправи на городі

Приправи на городі

Ми любимо приправи за ті чудові смакові властивості, які вони придають нашим стравам. А от чи знаєте ви, що вони ще й дуже корисні для здоров'я, надто у свіжому вигляді? Про користь ароматних трав і як їх виростити на власному городі - у цій статті.
Приправи на городі

Закарпатські господині полюбляють додавати у свої страви різноманітні приправи. Мабуть, багато хто звик до італійських, французьких та східних наборів трав, які можна придбати у будь-якому супермаркеті чи продуктовому магазині. А от чи знають господині, що ці ароматні рослини надзвичайно корисні для здоров'я, і практично будь-які з них можна без особливих зусиль виростити на своєму городі?

Базилік: надзвичайно популярний в італійській кухні, його знають і люблять усі, хто споживає піцу. Додавати цю пряність можна практично в будь-яку страву: до риби, м’яса, супів, соусів, салатів і т.п. У лікувальних цілях його також застосовують, наприклад, при нервових розладах, шлунково-кишкових спазмах, здутті, метеоризмі, проблемах з нирками. Цінний цей продукт також і вітамінами, а саме - С, В2, P, РР та каротином. Вважається, що базилік, висаджений навколо будинку, відлякує комарів. В цих цілях його також вивішують на стіни у кімнатах.
Саджають розсаду і насіння. Любить перегній, однак страждає від надмірного поливу.

Майоран: найширше застосовується у виготовленні ковбас, дуже підходить до жирних м’ясних страв (покращує травлення), до бобових, грибів, різноманітних соусів і піци, маринадів. Лікувальні властивості: має тонізуючу, антисептичну, обезболюючу дії, загоює рани, благодатно впливає на нервову систему, на його основі роблять мазь від нежитю для дітей. Допомагає також при менструальних болях. Багатий на вітамін С, провітамін А, рутеїн.

Майоран чутливий до заморозків, тому його зазвичай саджають кожного року. Однак лагідна закарпатська зима його не нищить. Рослина любить тепло, чутлива до вітру, надає перевагу сонячним місцям, вдячно відкликається на добрива. Добре переносить засуху, але не на початку зростання.

Коріандр(кінза): листя має специфічний «клоповий» запах, тому ми більше звикли використовувати насіння. Мабуть, кожен вживав житній хліб, специфічний смак якому додає якраз коріандр. Вживається також до м’ясних страв, маринованої та соленої риби, квасолі та капусти, ковбаси, сиру, маринадів. Додають його навіть до спиртних напоїв, наприклад, джину. Має антибактеріальні властивості, покращує травлення, спазмолітик.

Чабер: додається до страв з будь-яких бобових, відмінно підходить до риби, м’ясного рагу, птиці, сиру. У свіжому вигляді підходить до салатів. Але будьте обережні – має дуже сильний аромат. Лікувальні властивості: гарно впливає на шлунково-кишковий тракт, вбиває глисти, закріпний, потогінний та бактерицидний засіб. Сік допомагає при бджолиних укусах, знімає набряки.
Може рости як у городі, так і в горшку на балконі. Любить тепло і сонце.

Кріп: його рекламувати не потрібно. Мало яка господиня не вирощує в себе на городі цю прекрасну приправу. Він підходить практично до усіх страв, особливо часто кріп додають у маринади , супи та страви з картоплі. Містить вітаміни групи В, а також Р, С. Лікувальні властивості: листя та стеблі кропу застосовують при безсонні, гіпертонії, у якості сечогінного засобу. Плоди підвищують апетит, покращують роботу печінки та шлунково-кишкового тракту, мають заспокійливу та муколітичну дії.
Рекомендації для вирощування: значно краще росте, якщо засіювати восени.

Окрім названих рослин вирощувати можна ще багато різних приправ: і м’яту, і орегано, і тим’ян, і розмарин. Усі ці трави надзвичайно корисні, особливо у свіжому вигляді. В той же час вони не потребують надто особливого догляду. А що вже казати про те, наскільки по-новому смачною вони можуть зробити давно вже обридлу і звичну страву! Тож, вирощуйте спеції – на здоров’я!

Таша Ужгородка, Зелене Закарпаття

22.07.2013 10:21:14

Коментарі

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.


×
Авторизація