ГоловнаРозділ «Рослини» Сад, город На Закарпатті чекають на багатий урожай яблук, груш та слив

На Закарпатті чекають на багатий урожай яблук, груш та слив

Попри високі ціни на персики та абрикоси, садівники на ринках Ужгорода переконують, що це «домашній» товар, а не привезений. Кажуть, ціна велика, бо «викохувати» у ці посушливі літні дні доводилося немало.
На Закарпатті чекають на багатий урожай яблук, груш та слив

Цьогоріч весна була ранньою. Увесь травень і понині тримаються високі температури. Рослини почали свій розвиток на місяць раніше, аніж звичайно. Поспішили з цвітінням липа, шовкопряд; вже зібрано плоди полуниці, черешень; достигають аґрус, малина; є перші урожаї персиків та абрикос… Однак, раннє літо, окрім радості, завдає немало турбот тим, хто працює із землею щодня. Досвідчені садівники- городники знають, що зберегти урожай у посушливу, спекотну погоду не менш важко, аніж у морозні зимові дні.

Пані Галина з Перечинського району Закарпаття продає на ужгородському Центральному ринку прекрасні абрикоси за ціною 30 гривень за кілограм. Переконує, що це «ще дешево, враховуючи ціни, які пропонують торговці з її села» - «Ще м нигда з ним так не возилася. Дощило десь місяць тому востаннє. Земля зовсім суха. Поливаю, коли можу, коли вдома, але кажеся, що й нич не поливала. То ще дешево я продаю».

Михайло Бабідорич, відомий на Закарпатті знавець садів, підтверджує, що зберегти сади в таку засуху справді нелегко. Найперше, є ризик того, що через нестачу вологи пересохне коренева система рослини. Тому пан Михайло радить щовечора рясно поливати всі садові культури. «Звичайно, можна і вранці, але ввечері, коли вже сіло сонце, і немає ризику попадання прямих палючих сонячних променів, краще». Під кожне плодове дерево, яке досягло 20-річного віку, пан Михайло підливає десь зо 30 літрів води. Каже, що це мінімальна потреба саду у таку спеку: можна і більше, однак не менше. Більш молодим насадженням достатньо і 10 – 15 літрів.

Садівник рекомендує також раз у два- три дні обкопувати навколо крони дерева – це допоможе рослині брати кисень ззовні, інакше її коренева система задихнеться. Варто, переконує, скидувати під обкопані дерева прополену траву та гіллячки – це органічне добриво для культури, яке також збереже помірну вологу у її основі.

Пані Марта, продавчиня фруктів на Центральному ринку в Ужгороді, скаржиться, що яблука поопадали ще зовсім зеленими, а паралельно з плодами дерево цвіло… «Це фізіологічний процес у розвитку культури, який мав, за нормальних весняно- літніх температур відбуватися у серпні – так звана диференціація плодових і ростових бруньок. Сьогодні це теж відбулося на два місяці раніше, бо плодові бруньки уже були в кінці квітня – на початку травня, тож закономірно, що ростові, ті, які дерево «закладає» собі на наступний рік з’явилися у червні», - пояснює садівник і переконує, що за хорошого поливу зелені плоди не падатимуть.

«Найчастіш плоди не дозрівають, бо зневоднені – через спеку вода, поживні речовини та кисень не доходять до точки росту дерева. А гнійні процеси найчастіш відбуваються через клювання ще не дозрілого яблука, груші тощо тим же дроздом чи іншим птахом – після цього плід або опадає, або загниває, уражений так званим «саженим грибом», яких у повітрі сотні». Так, і шкідників у ці спекотні дні у садах вистачає. Однак, ні в якому разі не можна використовувати для боротьби з ними хімічні препарати – це лише допоможе спеці «допалити» культуру. Найкраще використовувати для цього біологічні методи боротьби з шкідниками, про які із «Зеленим» уже ділився пан Михайло.

Садівники Закарпаття кажуть, що роботи з садом у справжнє літо немало, однак, воно того варте, адже урожаї у таку пору найбагатші.

Зелене Закарпаття

13.06.2014 14:14:15

Коментарі

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.


×
Авторизація