ГоловнаРозділ «Рослини» Поради фахівців Приготування садового вару (ВІДЕО)

Приготування садового вару (ВІДЕО)

У зимово-весняний період значне пошкодження плодових дерев відбувається через різкі коливання температури. На стовбурах та гілках, у розвилках кора тріскається та з'являються опіки.
Приготування садового вару (ВІДЕО)

Також під час обрізування деревам завдається чимало ран, в які можуть потрапити інфекція, спори різноманітних грибків тощо. Аби такого не сталося, місце ушкодження слід ретельно дезінфікувати. Найкращим засобом для цього є садовий вар, який можна купити в спеціалізованих магазинах або приготувати самотужки. Він надійно й надовго стягує рану, утворюючи захисний шар. А ось фарбу, у тому числі масляну, краще не використовувати.

Найпоширеніші компоненти садового вару − каніфоль, віск, жир. Каніфоль надає речовині липкості, віск − стійкості до атмосферних впливів та не дозволяє стікати вару, а жир розріджує замазку та запобігає її розтріскуванню. Якщо немає каніфолі, то можна замінити її хвойною смолою дерева, а рослинне масло − свіжим несолоним свинячим жиром.

Садовий вар буває теплорідким та холодноріким. Перший твердіший, він розм’якшується під впливом тепла руки. Холоднорідкий вар пластичний при низьких температурах, для пом’якшення в нього додають спирт.

Теплорідкий вар: каніфоль − 1 частина (за вагою), віск − 2 частини, жир несолоний − 1 частина.
В окремих банках розтоплюють на вогні каніфоль та віск. Потім змішують їх, додають жир і цівкою зливають у холодну воду. Застиглий вар слід вийняти із води та скачати у грудку. Замість каніфолі та воску можна використовувати смолу. Як наповнювач додають суху охру чи золу.

Холоднорідкий вар: каніфоль − 10 частин, скипидар − 5 частин, топлене сало − 1 частина, спирт-денатурат − 2 частини, охра або зола − 1 частина. Схема ця ж – розтопити та перемішати. Замазка вважається готовою, якщо з палички стікає однорідна густа маса. Коли вона охолоне, треба додати невеликими дозами спирт, поки вар не почне розмазуватися. Можна вар садовий приготувати і без спирту, але у цьому випадку в холодну погоду замазку вару перед використанням потрібно буде розігріти.

Співвідношення каніфолі та воску можна змінювати. Якщо вар виявиться занадто твердим, то для його пластичності варто розтопити і додати віск, а якщо тане на сонці, то каніфолі, яка покращує густоту і в’язкість. Добре зварений садовий вар м’яко і еластично намазується, міцно прилипає до дерева, в жарку пору не тече і не плавиться, при цьому майже не засихає, а в морози не розтріскується.

Непоганим засобом замащення рани буде і глиняна замазка. Для її приготування потрібно 2 частини глини, 1 частину гною із додаванням дрібної соломи чи сіна. Ці речовини розводять водою до густого стану. Отримана «мазь» довго зберігається і не заважає росту гілок у товщину.

Відмінний варіант – водонепроникна мазьє. Вона стійка до дощу і морозу, добре тримається і легко знімається. Для виготовлення цього виду вару знадобиться 200 гр жовтого воску, 200 гр шевського вару, 100 гр густого терпентину, 50 гр солі. Все це потрібно покласти в казанок і на повільному вогні нагрівати до тих пір, поки суміш не стане рідкою. Потім верхній шар слід зняти, залишити остудити, скачати в ковбаски і прибрати на зберігання, загорнувши в промаслений папір.

Вероніка Брудка, Зелене Закарпаття

14.01.2013 1:57:34

Коментарі

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.


×
Авторизація