ГоловнаРозділ «Рослини» Декоративні рослини Хризантема – одна з найулюбленіших в осінній період

Хризантема – одна з найулюбленіших в осінній період

Уже під кінець вересня з року в рік на місцевих ринках розпочинається сезон хризантем. Прекрасні квіти всеможливих сортів, відтінків та розмірів радують око та нагадують про літо. Ними прикрашають двори, садять на кладовищах, несуть на весілля та ювілеї. Перевагою цієї культури є тривале, пишне і яскраве квітування до глибоких заморозків.
Хризантема – одна з найулюбленіших в осінній період

У перекладі з грецьої слово хризантема означає «золота квітка». Її ввели в культуру майже 3 тисячі років тому в Китаї, де вона і до сьогодні залишається улюбленою квіткою та символом мудрості. Японія стала другою батьківщиною хризантеми. Ці чудові квіти були завезені з Китаю у 386 р. Вологий клімат Японії сприяв пишному розвитку і цвітінню рослин, їх почали вирощувати, а з часом і працювати над створенням нових сортів.

У цих двох країнах хризантеми – не лише декоративні рослини: їхні квітки використовують для ароматизації деяких сортів чаю, напоїв, приготування ліків і навіть салатів.

У 1789 р. хризантеми ввозять з Китаю у Францію, а в 1861 р. – з Японії в Англію. З того часу в Європі почали зявлятися нові європейські сорти.

До Росії хризантеми потрапили у другій половині XVIII ст. Досить поширеною ця культура стає після 1900 р. В Україні на той час існував досить великий сортимент хризантем у приватних квітникарських господарствах. Проте більшість сортів хризантем здавна вирощували в теплицях. Як рослину відкритого грунту її почали культивувати порівняно недавно. Згодом хризантеми потрапили майже до усіх ботанічних садів.

Рід хризантема відносять до численної родини айстрових, або складноцвітих. У світі налічується близько двох сотень видів хризантем і дві тисячі сортів. Поширені сорти хризантем мають складне гібридне походження. Їх відносять до ботанічних видів хризантема індійська (Chrysanthemum indicum L.) і хризантема шовковицелиста (Chrysanthemum morifolium Ramat.).

Сорти хризантем поділяються на великоквіткові і дрібноквіткові (деякі дослідники ще виділяють групу середньоквіткових). Рослини мають висоту 25 – 150 см, потовщене, розгалужене кореневище, від якого відходять столоноподібні пагони. Суцвіття – кошик, який складається з 200 – 350 і більше язичкових та трубчастих квіток.

Більше 30 сортів хризантем, привезених із Київського Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка НАН України, представлено у Ботанічному саду УжНУ. Вирощувати хризантеми тут розпочали близько 10 років тому. Завідувачка відділу декоративного квітникарства Ботсаду УжНУ Мар’яна Неборак каже, що їхні кущі хризантем тільки-но розпочинають своє цвітіння, а більшість із них розпуститься через 2-3 тижні. «Тривалість цвітіння у різних сортів хризантем відкритого ґрунту коливається від 20 до 40 днів. Протягом усього періоду цвітіння необхідно перевіряти відповідність рослин тому чи іншому сорту в насадженнях. Здорові рослини з найбільш типовими для певного сорту суцвіттями потрібно відбирати, щоб використати як маточні для розмноження», - радить пані Мар’яна.

Хризантеми – світлолюбні рослини. Від тривалості освітлення суттєво залежить загальний розвиток рослин. Рослини, що ростуть у затінку, дуже витягуються, у них формуються суцвіття низької якості.

«Зрізування квітів краще проводити на початку цвітіння, коли суцвіття добре розпустилися, але крайові квітки ще не встигли обвиснути, - пояснює Мар’яна Іллівна. - Стебло зрізують навскіс, щоб була більша площа для поглинання води. Перед зануренням у воду для зменшення випаровування усі нижні листки обривають, основу стебла розщеплюють ножем на 10 – 12 см заввишки. Потім стебла занурюють на половину їхньої довжини в глибокий посуд, наповнений холодною водою, на 10 – 12 годин. За цей час вони поглинають потрібну кількість води і завдяки цьому довше зберігаються та краще витримують транспортування». Хоча стійкість квітів у зрізаному стані є сортовою ознакою, спостереження показали, що сорти з махровими, напівмахровими і анемоноподібними суцвіттями зберігаються у воді довше, ніж з немахровими суцвіттями.

Швидке в’янення часто відбувається і внаслідок зрізування квітів, які не повністю розпустилися. Квіти погано зберігаються у сухому, занадто теплому приміщенні. Негативно впливає на них і нерегулярна заміна води. Попри все, хризантеми необхідно ставити вільно в глибокий посуд.

Працівниця Ботсаду дала певні поради «Зеленому Закарпаттю» і щодо осіннього догляду за хризантемами.

Зокрема, у жовтні, коли існує ймовірність заморозків, над насадженнями можна влаштувати тимчасове накриття з плівки. Вдень у сонячну погоду верхню частину накриття знімають. Якщо є можливість, то пізні сорти хризантем переносять у теплицю. За 2 – 3 дні до викопування (усі хворі і слабкі рослини видаляють) кущі на ділянці рясно поливають, щоб зменшити обривання кореневої системи. Бажано обв’язати кущі шпагатом, аби не обламувати пагони. Викопані рослини можна висаджувати в горщики, контейнери, ящики або безпосередньо у ґрунт теплиці, видаливши нижнє пошкоджене листя. Рослини висаджують на таку ж глибину, на якій вони росли у відкритому ґрунті. Високі кущі висаджують на середину грядки, а низькі – по краю, щоб вони не затіняли один одного.

Після пересаджування рослини рясно поливають, стежачи, щоб вода не потрапляла на листя. Висаджені рослини притінюють протягом п’яти-шести днів. Температура в приміщеннях має бути +10–15 градусів, а у період цвітіння +8–10.

Ольга Палош, Зелене Закарпаття

19.10.2013 4:34:54

Коментарі

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.


×
Авторизація