Якщо кіт не ходить на лоток...
Спеціалісти з психології, та і просто любителі "пофілософствувати" над життям, кажуть, що причина всіх негараздів у житті – елементарні непорозуміння та нерозуміння. І таки зовсім без жартів – навіть у ситуації, коли "котик не бачить лотка", мають рацію. "Господар має з перших днів перебування тварини у його хаті усвідомити, що кіт не навчиться цього сам. Паралельно, він повинен розуміти, що цьому тварину не навчиш за годину, день, а, можливо, за тиждень. А ще: якщо тварина вже доросла, то власник має чітко знати, в яких обставинах вона жила до цього, – це важливо", – каже ужгородський ветеринар Василь Дикий.
І так, усвідомлюємо ситуацію: ми взяли на свою відповідальність кота, а тому потрібно створити йому всі умови для комфорту, тим паче, що від цього залежатиме і наш комфорт. По-друге, розуміємо, що дорослого кота куди важче привчити до туалету, аніж кошеня. Це за умови, якщо кота раніше не вчили.
Отож, якщо у Вас кошеня. Звичайно, якщо воно народилося у Вас вдома – то перейматися немає чим: як правило, якщо мати-кішка привчена до туалету, то малята наслідуватимуть її поведінку. Інша річ, якщо воно "з вулиці". "Кошенята, як і дорослі особини, за зміни місця перебування втрачають орієнтацію у просторі. У малят це ще відбувається через розлучення з мамою. Тому вони і ходять в туалет де завгодно", – роз’яснює спеціаліст.
Дорослі тварини, окрім згадуваного ветеринаром неорієнтування у просторі, можуть мати за причину колишню звичку ходити у певне місце (ванну, розстелену пеленку), або ж на лоток, однак, не з пропонованим Вами наповнювачем. "Тому, перш, аніж вчити дорослого кота ходити на пісочок у лоток, поцікавтеся у колишніх його господарів, яке туалетне пристосування мав кіт у них. Якщо ж дорослий кіт з вулиці – то, логічніше, що він полюблятиме пісок, бо він більш схожий на грунт, до якого він звик".
Як же привчити тваринку до лотка?
Найперше, що розвіюює знані нами стериотипи: НЕ МОЖНА тикати кота мордою у нароблене і бити. Це лише спровокує зворотній ефект – змусить кота лякатися Ваших жестів і крику, і всі його асоціації з туалетом будуть зв'язані з Вашою агресією. До того ж, кішки, як показує досвід, злопам'ятні – Вам це не зійде просто так з рук. "Краще витріть нароблене ним в серветку чи будь- яку іншу ганчірку і киньте її у лоток", – радить ветеринар.
По-друге, спеціаліст радить таки знайти серед свого щільного денного графіку годину чи більше і намагатися "підловити" кота на гарячому – як тільки бачите, що він робить умовний підкоп чи прийняв відповідну позу, то одразу несіть його на горщик. Після того, як він сходить туди, обов'язково нагородіть його чимось смачненьким. Якщо ж все-таки не встигли, то, знову ж таки, не лайте його, а просто покажіть йому "нароблене" і віднесіть до туалету, при цьому розповідаючи йому все. Тварини не розуміють значень слів, але сприймають тон.
Хорошим методом навчання є пересування лотка буквально по сантиметру від місця "злочину". Тваринка при цьому повинна слідувати за Вами. Це, звичайно, втомлює Вас, зате є зрозумілим для неї.
Якщо проходить місяць, а то і більше, а Ваш кіт все ще не привчився до туалету, то спеціаліст радить простежити за наступними речами:
1. Якщо, окрім "проблемного з туалетом" чотирилапого, у хаті є ще тварина, і Ви привчаєте їх до одного лотка, то цілком реально, що тварина банально не хоче – Ви ж теж, буває, чимось "гидуєте".
2. Коту не подобається наповнювач лотка – спробуйте всі пропоновані у зоомагазинах варіанти.
3. На початковому етапі "навчання" суміш у лотку має бути обов'язково – вони інстинктивно закопують свої фекалії. Спочатку цих, свого роду, "дресирувань" можна домішувати у лоткову суміш глину – або звичайну, або ж блакитну. Цей запах їм подобається, бо у ньому тваринка відчуває дух природи.
4. Місця, на яких котик полюбляє "промахуватися", потрібно протирати оцтом – по-перше, це позбавить квартиру від неприємноо запаху, по-друге, відлякає тварину від чергової шкоди на цьому місці.
5. Лоток має бути прибраним – цілком можливо, що Ваш улюбленець не піде на давно не митий туалет, а тому варто взяти за звичку стабільне його вимивання і наповнення новим піском чи гранулами.
Важливо пам’ятати, що навіть привчений до горщика кіт може робити брудні справи в недозволеному місці. Якщо, не дивлячись на усі Ваші зусилля, кіт відмовляється повернутися до правильної поведінки, можливо, причиною цьому є серйозні проблеми з його здоров’ям. Особбливо, якщо при справлянні потреб Ваш улюбленець ще й нявчить чи "пищить" – це може бути признаком того, що йому боляче. Порушення роботи сечостатевої системи, хвороби кишкового тракту, наявність паразитів – все це може спровокувати раптову нечистоплотність тварини. У старих вихованців така поведінка може бути спричинена фізичною слабкістю. У такій ситуації Вам допоможе ветеринарний лікар, котрий визначить справжню причину недуги і назначить відповідне лікування.
Це основні поради спеціаліста, як привчити кота до лотка. Їх стержень – порозуміння між господарем і його новим чотирилапим, а для нього потрібні і час, і терпіння. Але ми ж у відповідальності за того, кого приручили, правда?..
Коментарі
Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.