ГоловнаРозділ «Тварини» Комахи Павутина як поліфункціональна матерія

Павутина як поліфункціональна матерія

З чого складається павутина та у яких цілях її використовують павуки "Зеленому Закарпаттю" розповів аспірант біологічного факультуту УжНУ Мирослав Маркович.
Павутина як поліфункціональна матерія

Павуки – дивовижні істоти. Ми звикли до них у домі, як до предметів побуту. Щоправда, час від часу сваримося на них, однак маємо не одне повір’я, яке забороняє робити їм шкоду. Їхня павутина – це дивовижний матеріал! Вона приблизно у 5 разів міцніша за сталь, і при цьому значно еластичніша. Вчені мріють про можливість створити штучну матерію, яка була б хоч трохи схожа за своїми характеристиками на павутину, однак дотепер навіть не можуть повністю розгадати її склад. Достеменно відомо, що основна складова – білок. Всередині павука він знаходиться у рідкому вигляді, потрапляючи зовні швидко застигає. Загалом, має схожу будову на шовк.

Як же це чудо використовують павуки?

Павутина як ловча сітка
В основному ми звикли бачити її саме в такому вигляді: гарний, симетричний узор, в який потрапляють комахи. При чому, я знаю, багато людей задають собі питання: як комашки прилипають до сітки, а сам павук ні? Секрет не в його волохатих лапках, а в тому, що є нитки, по яким він переміщується сам, а є ті, на яких він безпосередньо ловить здобич. На цих других він розміщує крапельки клейкої речовини. А ще ця сітка побудована так, що коли комашка ловиться і намагається вирватись, павук відчуває коливання, і знає куди і яка здобич йому трапилась.

Павутина як засіб пересування
Всі ми добре знаємо цю теплу, затишну пору, яку так люблять бабусі і діти. «Бабине літо» - час, коли павуки шукають собі місце для зимівлі, і часто потрапляють нам на одяг, обличчя та у волосся. За допомогою довгої тонкої нитки молодняк подорожує на дуже далекі відстані. Він прикріплює один кінець павутинки до якогось предмета (дерева, травинки, тощо), а сам тримається за інший кінець і чекає вітер. Рраз – і павучок уже летить, шукає собі житло.

Павутина для коконів
Павутиною ці хижаки обмотують своїх жертв, після чого вприскують в неї отруту, а самки павуків плетуть з павутини кокони-колиски для відкладання яєць.

Павутина-ласо
В Австралії є павук, який на кінець павутинки кріпить капельку клею. Він розкручує павутинку як ласо і ловить нею комах.

Павутина під водою
Водяний павук, або павук-сріблянка робить з павутини собі житло під водою. Житло таке має вигляд купола, який павук наповнює повітрям. Його він у лапках переносить з поверхні водойми.
Павутина, з якої плетуть одяг.

Є тропічні острови, на яких живуть павуки-гіганти. Жителі таких островів пристосовують павутину цих істот для себе. Лишають павукам рами з бамбука, а ті їх оплітають. Виходять чудові міцні сачки, якими зручно ловити рибу. Павутину цих же павуків використовують як матеріал для одягу. Одяг виходить дуже красивим, міцним і водостійким.

Павутина як елемент інтер’єра
Часто павуки «встилають» свої домівки «коврами» з павутини, а любителі тераріумів спеціально селять в них павуків, щоб ті «прикрашали» тераріуми своїм плетивом.

Зелене Закарпаття

17.07.2014 9:14:26

Коментарі

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.


×
Авторизація