Чай з власного підвіконня
«Розумію, що всього екзотичного до наших грунтів «не приручити», однак, як уже казала, пробую. Думаю, якщо за кущами чаю доглядати правильно, то результат буде неодмінно», – каже пані Ліза.
Розповідає, що рослину почала вирощувати з насіння не взимку, як то їй радили, а от тепер, восени. «Спочатку замочила його на 3 доби у воду для перевірки «схожості» – посадила лише ті, які опустилися на дно».
Пані Ліза розповідає, що висадила рослину у горщик середнього розміру – аби і простору було достатньо, і щоб пересадки швидкісної не потребувало. На дно горщика жінка вистелила дренаж, засипала його землею і висадила кілька насіння на глибину приблизно 5 сантиметрів. «Читала, що рослина полюбляє вологість і природнє освітлення – стабільно поливала висадку і поклала горщик на підвіконня, аби на нього падали останні цього року осінні сонячні промені».
Біолог Катерина Вакарчук каже, що перших сходів висадки найчастіш чекають з 4 місяці, однак і вони часто гинуть. "Нові з -під живої кореневої системи з’явилися вже через 2 місяці".
Науковець розповідає, що перший рік життя рослина може дорости до 20-30 сантиметрів, а вже на 2 рік – і зацвісти. «Коли чай відцвіте, на кущику з'являються дрібні плоди – маленькі горішки. Років через 2–3 чайний кущ треба пересаджувати у велику ємність».
Влітку горщик з рослиною потрібно виносити на свіже повітря. «Тоді він і найкраще додає собі у зрості», – каже пані Катерина.
При необхідності біолог радить підживлюватиме чай звичайними квітковими добривами або гноєм. До речі, журнали для садівників радять відщипувати від рослини листочки для заварювання чаю до процесу її підживлення.
Пані Ліза радіє, що кімнатний чай, як і більшість екзотів, які вирощує, практично нічим не хворіє і її не приваблюють шкідники. "Це стало однією з причин, чому я вирішила висадити у себе вдома чай – не багато проблем, але багато користі".
Спеціалісти кажуть, що кращий напій виходить з верхівкових пагонів, аніж тих, які в основі рослини. Для приготування заварки радять відщипнути гілку з двома–трьома листками, розтерти їх руками так, щоб листочки згорнулися в дудочки, а сама сировина стало липкою. Масу у формі гірки потрібно виставити на деко, щільно укрити поліетиленовою плівкою і потримати так 15 хвилин. Після цього плівку зняти і підсушити сировину в духовці при не надто високій температурі. Заварку зберігати у банках з кришками для збереження міцності її смаку і запаху.
Коментарі
Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.