ГоловнаРозділ «Тварини» Поради фахівців Кліщі у домашніх тварин: не панікувати, не ігнорувати!

Кліщі у домашніх тварин: не панікувати, не ігнорувати!

Теплою вологою весною розпочинається активна фаза для кліщів, від котрих страждають наші чотирилапі улюбленці. І дарма ми недооцінюємо їхню небезпеку та не надаємо першої допомоги тварині при укусі паразита. А це часто призводить до фатальних наслідків…
Кліщі у домашніх тварин: не панікувати, не ігнорувати!

Небезпечні іксодові кліщі активізуються при температурі повітря у 14-18 °С і достатній вологості. Тобто найбільше їх навесні та восени. Звісно, що тварина на прогулянці може підчепити такого паразита і взимку, коли добряче пригріє сонечко, але імовірність цього дуже низька.

«Раніше побутувала хибна думка, що кліщ вилазить на дерево, там чекає на собаку, яка буде пробігати під ним, і падає на тварину з висоти, – розповідає ужгородський ветеринарний лікар Василь Дикий. – Але насправді ці паразити проживають на висоті 30-50 см від землі, тобто їх можна підчепити у густій траві, у лісах, парках, скверах. У більшості випадків кліщі не шкодять котам крім того, що завдають їм незручності. А ось для собак вони можуть бути вкрай небезпечними».

Тому після кожної прогулянки варто промацати свого підопічного, особливо ретельно у тих ділянках, де він сам не дістане зубами – шию, під лапами, за вухами. Якщо виявите паразита, що вчепився в тварину, то треба його висмикнути.

«Голодний кліщ має розміри 3-4 мм, колір їх – сірий, чорний, рудий. Коли ж нап’ється крові, то може збільшитися до 2 см, і тоді буде доволі помітним. Часто люди спочатку мастять олією паразита, потім викручують проти годинникової стрілки… Олія лише перекриває дихальні шляхи: поки він сам відпаде (якщо відпаде взагалі), то може пройти багато часу. Найкраще – просто його висмикнути. Під шкірою може залишитися лише хоботок, але його слід змастити йодом і через деякий час все загоїться», – радить ветлікар.

Взагалі, самі кліщі крім дискомфорту не створюють явної загрози тваринам, адже не всі вони є інфікованими. Але хвороби, які переносять ці паразити і передають при укусах, можуть призвести навіть до загибелі чотирилапих:

1) бабезіоз (піроплазмоз);
2) ерліхіоз;
3) бореліоз (хвороба Лайма);
4) анаплазмоз;
5) гемобартенельоз.

Найбільш поширений і найнебезпечніший – бабезіоз або піроплазмоз, інкубаційний період якого – від 12 годин до 21 дня. Перші ознаки: в’ялість, відмова від їжі, часто темна сеча та підвищена температура. У випадку зараження не варто зволікати та лікувати самотужки собаку – треба негайно її показати ветлікарю. Також не слід думати, що безпородні дворняги мають імунітет до паразитів. Звісно, що їхній організм міцніший, але теж є вразливим до хвороб.

«Визначити бабезіоз можна за допомогою PCR аналізу крові, усі інші захворювання – діагностикою у лабораторії, – розповідає Василь Дикий. – І чим швидше лікар поставить правильний діагноз, тим краще, адже хвороби, що передаються кліщами – комплексні, тому й наслідки важкі. Лікування бабезіозу проводиться дуже токсичними препаратами, тому тут важливо не помилитися при діагностиці, а лікування усіх інших хвороб затягується на місяць. Буває, що допомагає і одна ін’єкція, а трапляється, що при тяжких перебігах хвороби собакам роблять переливання крові. До речі, про всяк випадок власникам тварин варто застрахуватися і мати донора".

Щодо вакцин проти хвороб, які переносять кліщі, то вони є, але, по-перше, вартість їх доволі висока (600-700 грн), по-друге, виготовляються вони за кордоном, тому не завжди є ефективними для наших підопічних.

«Найкраще оберігати своїх улюбленців від іксодових кліщів я рекомендую комплексно такими способами:

1) нашийник від Bayer Kiltix;
2) компоновані краплі на холку з інтервалом кожні 3 тижні (FRONTLINE, Рексолін, Inspector тощо);
3) якщо плануєте довгі прогулянки, виїзди на природу – обробити тварину додатково спреєм.

Ціни препаратів коливаються у ветаптеках, але кожній тварині підходять різні засоби, тому не зациклюйтесь на найдорожчому чи, навпаки, найдешевшому – підберіть разом із спеціалістом найефективніший. Але 100%-ї гарантії вам не дасть ні один препарат, тому не забувайте, що все рівно після кожної прогулянки короткий огляд улюбленця ніколи не завадить», – радить ветеринар.

Вероніка Брудка, Зелене Закарпаття

31.03.2014 14:12:22

Коментарі

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.


×
Авторизація