В Ужгороді вже скоро їстимуть своє ківі (ФОТО)
Щоправда збирати врожай можна буде не раніше жовтня – до того часу ківі набереться смаку та соку, пояснив Генріх Стратон. На цій ділянці площею в 7 соток і без особливих умов селекціонер щороку збирає тонну зеленої смакоти. Однак, головний напрям його роботи – саджанці. За ними, до слова, уже є черга.
Кілька місяців поспіль Генріх із помічниками втілює в життя нову ідею – висадження експериментальної плантації ківі, де всі бажаючі наочно зможуть побачити, в яких умовах та як росте ківі. А відтак втілити таку ідею на своїй ділянці практично в будь-якій частині України, -- переконує біолог.
Але через бюрократію процес закладання зразкової плантації гальмується. На ділянці понад гектар, який орендують у Сторожниці неподалік Ужгорода (на фото), енергопостачальний монополіст ніяк не підведе струм, хоча за законом усі підстави для цього є.
Поки ентузіасти звернулися до контролюючих органів та пишуть листи до державних установ, робота на місці не стоїть: уже вирили свердловину та запускають воду в штучну водойму для майбутньої системи поливу, а також установили генератор електроенергії.
На плантації, яку почнуть закладати вже наступного місяця (у серпні, хоча планували ще у квітні) мають висадити тисячу саджанців ківі. Серед них будуть і нові сорти, селекціоновані Генріхом Стратоном.
Це – «лисий» ківі, який не покритий бархатистими ворсинками, як звичайний ківі, та сорт «ґолд ківі», м’якоть якого не зеленого, а жовтого кольору, хоча смак ідентичний.
Генріх зізнається, що ідея з плантацією ризикована, бо досвіду створення чогось подібного у нього та партнерів нема. Однак, у тому, що ківі не вимагає особливих умов, а відтак вигідний як сільськогосподарська культура, біолог упевнений. Як і в тому, що Закарпаття в майбутньому зможе забезпечити ринок місцевим фруктом, який ні в чому не поступається привозному: ані якістю, ані ціною.
За матеріалами 7 днів
Коментарі
Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.