ГоловнаРозділ «Охорона природи» Наукові дослідження Закарпаття долучається до VII Міжнародного обліку лелеки білого

Закарпаття долучається до VII Міжнародного обліку лелеки білого

VII Міжнародний облік лелеки білого пройде цього року в Україні за координаційної підтримки Українського товариства охорони птахів (ТОП).
Закарпаття долучається до VII Міжнародного обліку лелеки білого

Облік включатиме підрахунок кількості гнізд, зайнятих лелеками, кількості пташенят у них, а також кількість лелечих гнізд, у яких пташенята не виросли. Зібрані дані про чисельність лелеки білого важливі для науковців й необхідні для контролю за станом популяції лелек і розробки заходів із охорони цього виду птахів.

Рахуватимуть чисельність лелеки білого в цьому році не тільки в Україні, але й на всьому ареалі гніздування виду, зокрема в країнах Європи, Близького Сходу та Центральної Азії. Стан популяції виду в світі відстежують починаючи з 1934 року в ході регулярних міжнародних обліків — однієї з найстаріших міжнародних програм із моніторингу біорізноманіття. Останні такі обліки лелеки білого проходили в 2004-2005 роках.

«Чисельність білого лелеки протягом тривалого часу практично повсюди скорочувалася, але в 1990-х роках почала зростати. За нашими попередніми підрахунками в Україні щороку гніздиться близько 30-35 тисяч пар білих лелек. Цьогорічний облік дозволить з’ясувати сучасну чисельність української популяції цього виду», — каже Віталій Грищенко, координатор обліків лелеки білого в Україні, експерт Українського товариства охорони птахів.

Стан популяції лелеки білого часто вказує на проблеми в довкіллі, зокрема, на втрату водно-болотних угідь чи зміни в сільському господарстві. Тому присутність лелек біля наших домівок може гарантувати, що навколо нас ще збереглися природні луки, заплави й болота, які є важливими середовищами годівлі лелек.

У минулих обліках в Україні брали участь широкі кола громадськості, найбільш активними були члени Українського товариства охорони птахів. І нині до обліків можуть долучатися всі охочі: перепис лелечих гнізд у своїй місцевості — цікаве й актуальне заняття для кожного. За міжнародною методикою гніздо вважається зайнятим, якщо пара лелек трималася біля нього хоча б із місяць, незалежно від результату гніздування. Кількість пташенят найкраще підраховувати в другій половині червня – першій половині липня, коли вони вже підросли.

«На жаль, ми не знаємо точно, скільки в нас чорногузів. Територія велика, птахів багато, охочих їх рахувати не вистачає. Причому на південному сході країни проходить межа ареалу — через Крим, Херсонську, Запорізьку, Донецьку та Луганську області», — каже Віталій Грищенко. Тож у цьому році за підтримки всіх охочих плануємо дізнатися про цих птахів якомога більше.

За інформацією  НПП "Синевир"

08.04.2014 16:12:28

Коментарі

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.


×
Авторизація