ГоловнаРозділ «Ландшафт» Елементи ЛД Альпійські мотиви на закарпатському подвір'ї

Альпійські мотиви на закарпатському подвір'ї

Однією з наймодніших тенденцій благоустрою територій є створення хаотичних композицій з каменю та високогірних видів рослин. Особливо цінують такі куточки люди, що втомилися від геометрично правильних газонів і грядок та бажають бачити у своєму саду нехитрі, на перший погляд, майже дикі куточки альпійського ландшафту.
Альпійські мотиви на закарпатському подвір'ї

У Японії та Китаї кам’янисті сади з’явилися багато століть тому. Згідно з китайським вченням фен-шуй, альпійські кам’янисті гірки треба розміщувати на південно-західній частині двору або садиби. Це місце сприятливе для сімейних відносин і удачі в материнстві. А в Європі альпійська гірка з’явилася набагато пізніше. Піонером тут була Англія − саме в передмісті Лондона Челсі в 1772 р. створено перший альпійський сад.

Сьогодні майже кожен садівник, намагається спорудити на своїй ділянці альпінарій, альпійську гірку або рокарій. Всі ці назви − умовні і припускають створення з каменів і рослин композицій, що імітують природний ландшафт. Камені в таких спорудженнях символізують стійкість і довговічність, а рослини − життя. Поруч з альпійською гіркою можна влаштувати і водойму. Такий чарівний куточок для відпочинку допоможе Вам знайти душевну рівновагу і спокій, налаштує на споглядання і умиротворення.

Кам’янисті сади переважно влаштовують для розміщення колекції альпійських рослин, хоча Вас ніхто не засудить, якщо на своїй горі Ви посадите «мешканців» лісів і степів або розмістите пластмасове коритце-водоймище, головне − щоб це не порушувало гармонії зовнішнього вигляду альпінарію. Зазвичай його створення розтягується на багато років і вимагає професійних знань і великих матеріальних витрат. Для аматорського садівництва більше підходять альпійська гірка або кам’янистий сад, які можна спорудити на невеликій ділянці за один-два сезони, використовуючи мінімальну кількість будівельних матеріалів та насаджень. Навіть композиція з декількох каменів і низькорослих альпійських рослин (молодило, очитки, ломикамені) буде виглядати дуже ефектно і прикрасить будь-яку садову ділянку.

Садівникові-початківцю, який вирішив створити альпійську гірку (кам’янистий сад), важко уникнути помилок. Мова піде про розміщення гірки на ділянці, де основну площу займають город і плодоносний сад. Місце для альпійських насаджень потрібно вибирати, виходячи з конкретних умов. Оптимальний варіант − схил, який має південно-східну орієнтацію. Якщо такого схилу немає, можна влаштувати гірку на газоні або іншому відкритому місці. Важливо, щоб вона гармоніювала із загальним плануванням ділянки.

Якщо в майбутньому Ви плануєте зробити декоративне водоймище на ділянці, то можна спочатку вибрати місце для нього, а потім поруч влаштувати альпійську гірку. Коли земля абсолютно рівна, доведеться викласти підпірну стінку (висотою приблизно 1 м) з природного каменю, а потім від неї насипати схил для гірки (наприклад, площею у 8 м², висотою − 70 см). Підпірна стінка допоможе вирішити відразу кілька проблем: закриє овочеві грядки і захистить альпійську гірку та водойму від холодних північно-західних вітрів.

Перед тим, як викладати гірку, рекомендуємо попередньо зняти родючий шар ґрунту по всій її основі, ретельно видалити кореневища бур’янів, а в заглиблення (для дренажу) засипати шар річкового піску (20 см). Для дренажу можна використовувати також дрібний щебінь або биту цеглу.

Товщина дренажного шару залежить від кліматичної зони і висоти майбутньої гірки. У наших умовах дуже товстий шар дренажу може призвести до того, що в спекотні літні місяці рослини на гірці будуть страждати від посухи. Для насипання підстави альпійської гірки можна використати малородючий ґрунт, вийнятий при ритті котловану водоймища – укласти його шарами і втрамбувати. Якщо землю не ущільнити, за сезон гірка може осісти на 1/3 висоти, і камені в ній просто «потонуть». Потім можна починати укладати камені.

Оскільки камені − головний будівельний елемент, підбирати їх потрібно з особливою ретельністю. Краще використовувати місцеві породи (вони доступні за ціною і їх легше доставити на ділянку). У альпійських гірок та кам’яних садів немає чітких розбивок, єдина вимога – максимально природний вигляд., тому не використовуйте шматки бетону чи пресоване каміння. Гарно виглядатимуть камені однієї породи: піщаник, вапняк, справжні валуни. Дуже красиві гірки виходять із граніту. На високих альпінаріях, які займають значну площу, можливе використання крупних каменів, на невеликих − дрібних.

Після того, як виклали камені, гірку можна залишити на тиждень-два у спокої – через деякий час оцінити свою працю свіжим поглядом буде краще. Підправте осілі камені, якщо це потрібно, і приступайте до підготовки верхнього шару ґрунту, призначеного для висадки рослин. Землесуміш можна приготувати з родючої садової землі, добре розкладеного торфу та річкового піску (3:2:1) без добрив, оскільки більшість альпійських рослин росте на малородючих ґрунтах. Така суміш виходить легка, не «пливе» при поливі і не твердіє при висиханні. Потім, ретельно заповнивши землесумішшю (шар у 10-15 см) поверхню схилу і порожнечі між камінням, добре її ущільніть. Після цього альпійську гірку треба полити з лійки кілька разів, і там, де утворилися калюжі, підсипати землю, а де її вимило водою, укласти дрібні камені. Тоді гірка буде готова, залишиться тільки висадити потрібні рослини.

Але висаджувати рослини на свіжо насипану гірку не рекомендується – варто знову почекати кілька днів. Найкраще займатися висадкою навесні, коли ґрунт вже достатньо прогріється. Правда, до цього часу Ваші міні-Альпи можуть заселити всюдисущі бур’яни, тому починати доведеться з прополки і розпушування . Якщо Ви плануєте спорудження кам’яного саду чи гірки заздалегідь, то необхідні рослини теж варто підготувати на сезон раніше – завдяки цьому вже через два тижні після їх висадки Ваш альпійський куточок виглядатиме пречудово. Рослини можна просто пересадити із грудкою землі, що допоможе їм швидко прижитися. Вибір видів насаджень залежить від місця розташування гірки, уподобань власника та фінансових можливостей.

Щоб підтримувати декоративність альпійських мотивів, потрібно постійно доглядати за рослинами − вчасно поливати, виполювати бур’яни, боротися з хворобами та шкідниками. Але затрачені зусилля окупляться, коли Ви зможете насолоджуватися результатом.

Вероніка Брудка, Зелене Закарпаття

Стислий список рослин для альпійської гірки, кам’яного саду і рокарію:

Назва рослини  Висота, см  Вибір ділянки для посадки
Айстра  10-120  Сонце
Бадан  20-30  Сонце, напівтінь
Барвінок 10-15 Сонце, напівтінь
Вовча ягода  10-60  Сонце
Гвоздика  10-20  Сонце, напівтінь
Бурачок   8-50 Сонце
Анемона  8-60  Сонце, напівтінь
Вероніка  5-15  Сонце, напівтінь
Горицвіт  10-20  Сонце
Золотарник 5-15  Сонце
Ломикамінь  10-25  Сонце, напівтінь
Ірис  5-25  Сонце
Кизильник  10-50  Сонце, напівтінь
Дзвіночки  5-30 Сонце, напівтінь
Лаванда 10-25 Сонце
Перстач  10-60  Сонце
Молодило  5-50  Сонце, напівтінь
Морозник 10-30  Напівтінь
Очіток  3-30  Сонце, напівтінь
Підсніжник 10-15   Сонце, напівтінь
Пролісок 10-20  Сонце, напівтінь
Флокс   15-25 Сонце
Хризантема  20-30  Сонце, напівтінь
Чебрець 5-30  Сонце
Шафран  10-20  Сонце
Едельвейс  20-50  Сонце

05.02.2013 15:25:48

Коментарі

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.


×
Авторизація