В Ужгороді знову посеред літа жовтіє каштанове листя
Про проблему захворюваності білого каштану мінуючою міллю на Ужгородській набережній особливо часто голосили ЗМІ та небайдужі минулого року. Посеред літа листя дерев пожовкли- почорніли і вже наприкінці серпня були «голими», як взимку. Натомість дерева вкрилися цвітом теплої осені – в жовтні.
Цього року ситуація повторюється. І це вже не прогнозований або малоймовірний факт. Зараз, у розпал літа, 24 липня, листя білого каштану помітно жовтіють, деякі ж взагалі коречневіють. Ботанік Олег Колесник каже, що через тиждень- два каштани будуть «лисими». Причина такої аномалії – зараженість дерев так званою каштановою мінуючою міллю (Cameraria ohridella). За рік боротися із хворобою зелених візитівок Ужгорода ніхто і не брався.
На початку минулої осені про бажання рятувати білі каштани заговорили представники місцевої організації «Екотон». Мали реальні плани на це. Такі як: спалювання опалого листя для знищення лялечок шкідника, розкладання на заражені дерева комах трихограм, які з’їдають паразитів з яєць – зсередини та укладання іньєкцій інсектицидів в утворах кори дерев. Екотонівці і приступили до їх реалізації – за словами члена ЕКОТОНу, біолога Мирослава Марковича уже була домовленість з фірмами- постачальниками вакцин, і ті погодилися за зниженими сумами і в строки – цього літа – забезпечити дерева необхідними ліками. Однак, реалізація процедури оздоровлення дерев стала неможливою через брак коштів. Мирослав Маркович каже, що зважаючи на останні події в країні, спонсорів для цієї справи було знайти особливо важко. Сьогодні ж, в середині літа, оздоровчі дії на каштанах робити вже пізно.
А небайдужі бояться, щоб наступного року лікувати ще було що. « Кожне дерево має свій вік – там 100, 200 років. Каштан свій 1 рік проживає за 2, бо цвіте не лише весною, як це має бути у природі, але й восени – 1 рік за 2”, – пояснює Мирослав Маркович. Крім того, такі аномальніі процеси виснажують рослину – воно вже у молодому віці стає слабким і не має потрібних запасів на зиму. От у чому основний секрет частого падіння дерев в обласному центрі. Олег Колесник переконує, що дерева на Ужгородській набережній, в такому стані, що їх життя відлічується вже годинами. Але, якщо взятися до лікувальної роботи над ними вже наступного року, то можна врятувати, якщо не всі, то хоча б частину з них.
Коментарі
Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.