Вічне літо на Вашому балконі
Недарма зимовий сад часто називають «літом в мініатюрі». Однак зимовий сад потрібно відрізняти від оранжереї. Зимовий сад – це одна з кімнат житлового будинку, але особлива: напівдім-напівсад. Оранжерея, навпаки, не є частиною житлових просторів, а лише спорудженням для вирощування рослин. Тобто в оранжереї зелень є лише фоном, а в саду – самоціллю.
До речі, зимовий сад бере свій початок з тих самих оранжерей. Напевне, звідси і їхнє плутанина. Будівництво оранжерей було колись обов’язковою частиною великосвітського життя аристократії Древнього Риму ще у XVІ-XVІІ століттях. Ідея зв'язку між житловими кімнатами й оранжереями, тобто побудова зимового саду сучасного типу, була реалізована тільки наприкінці 19-го століття.
У 1910 році архітектор Вальтер Гропіус будує віллу Арміна в Помперне. До традиційного, для того часу, будинку в стилі необароко він пристроює вийнятково сучасний за формою зимовий сад. У цей же час в Америці архітектор Франк Лойд Райт зі своїм Будинком Робі дає початок концепції просторів, де будинок і природа належать одному цілому.
У 80-х роках зимові сади отримали шалену популярність на Заході: вони стали частиною побуту і предметом захоплення, гарним бізнесом і засобом збагачення водночас.
Сьогодні зимовий сад є також не другорядним елементом ландшафтного дизайну. Однак його створення є клопітким і недешевим задоволенням. Зимовий сад облаштовують або в спеціальній прибудові до житлового приміщення, або в його певній частині. Дехто з цією метою споруджує окреме приміщення.
У ландшафтному дизайні за типом своєї інтеграції з будинком зимові сади поділяють на: прибудовані до будинку (зимовий сад примикає до будинку з однієї сторони або на кутку – з обидвох сторін) – Мал.1; інтегрованим у будинок – приміщення, котре проникає всередину житлової будівлі (Мал.2).
Мал. 1
Мал. 2
У процесі планування зимового саду треба, в першу чергу, враховувати його призначення: зимовий сад як місце відпочинку чи спосіб вирощення і збереження рослин. У другому випадку варто чітко вирішити, які рослини будуть вирощуватися. Ці фактори, у свою чергу, враховують температуру та рівень вологості приміщення. Отож, за призначенням можна виділити наступні типи зимових садів:
1. Буферного типу - нежитлове , неопалюване приміщення . Це може бути застеклення лоджій і балконів. Озеленення в цьому випадку вимагає великої уваги і істотних витрат часу, а також грошей на сезонні види рослин.
2. Зимовий сад – сезонно-житловий. Місцями його будівництва можуть бути неопалювальні веранди. Озеленювати такі приміщення потрібно лише сезонними видами рослинності .
3. Зимовий сад – сезонно-житловий, частково опалювальний , озеленений слабо .
4. Житловий зимовий сад – постійно-житловий, опалювальний , озеленений.
На сьогоднішній день найпоширенішим типом зимового саду є скляна добудова до будинку через двері пов’язана з житловим приміщенням.
Спеціалісти у сфері ландшафтного дизайну радять мінімальний розмір для зимового саду - 12 кв.м .Це пов'язано з тим , що , з одного боку , у зимових садів меншого розміру буде дуже високою вартість одного квадратного метра площі , а з іншого боку , буде ускладнено рішення інтер'єру «зеленої » житлової кімнати з гармонійним поєднанням рослин , меблів , вільних просторів .Також, чим менша площа засклених поверхонь , тим менші коливання температури у зимовому саду. Відповідно, тим менше збереження сонячної теплової енергії будинком , до якого він прилаштовується. Висоту зимового саду, за порадами фахівців, в його середній частині слід визначити мінімум 3 метри. Ідеальний ж з точки зору будівельної фізики та краси інтер'єру зимовий сад має висоту на 2 поверхи. На другому поверсі, до речі, варто розмістити галерею – вона найкращим чином забезпечить можливість споглядання великого і високого , заповненого світлом приміщення.
Ландшафтники стверджують, що цікавою і хорошою є ідея побудови зимового саду на балконі. До речі, це і єдина можливість побудови такого задоволення для тих, хто живе у квартирах. Для того, щоб перетворити балкон у зимовий сад, потрібно зробити три фундаментальні операції: засклити його, утеплити і зробити невід’ємною частиною прилеглої до нього кімнати.
Інтер’єр зимового саду може бути найрізноманітнішим, звичайно, з урахуванням вищевказаних факторів та креативності садівника.Фантазія – головна зброя при оформленні зимового саду, незалежно від того, чи є він окремою прибудовою, чи розташований всередині будинку. У дизайні існує багато елементів, котрі здатні додати саду оригінальність: акваріуми, засушені рослини, меблі тощо.
Ольга Борсук, Зелене Закарпаття
Коментарі
Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.