ГоловнаНовиниРайський птах Закарпаття – фазан – є найшвидшим бігуном серед крилатих

Райський птах Закарпаття – фазан – є найшвидшим бігуном серед крилатих

Натрапивши на довгохвостого сіро- коричневого птаха чагарників, поспостерігайте з якою швидкістю він мчатиметься від Вас – дослідження вчених стверджують, що не меншою, аніж 15 кілометрів у годину.
Райський птах Закарпаття – фазан – є найшвидшим бігуном серед крилатих

А от літає фазан, хоч і птах, не дуже добре. Може пролетіти 80- 150 метрів і швидко виснажується, тому одразу переходить на біг – те, що у нього серед пернатих виходить найкраще. Вчені кажуть, що наздогнати фазана зможе не кожен собака – швидкість його бігу – 15 кілометрів у годину.

Фазан (Phasianus colchicus) є середньоазіатським видом птахів, завезений у Європу під час великих подорожей греків. Тоді самці цих пернатих завдяки гарному екстер’єру були, так би мовити, прототипами райських птиць – їх азіатські народи, а за ними і європейські, утримували у якості декоративних пернатих. Допоки прагматичність не дозволила людям спробувати їх м’яса – відтоді фазани почали активно використовуватися у мисливських цілях. Сьогодні, розповідає орнітолог Людвіг Потіш, мисливські товариства щороку розводять і випускають у природу різноманітні раси цього птаха, які відрізняються від дикої форми кольором та розмірами.

Цікаво, що Закарпаття є найпівнічнішою точкою природнього поширення фазана як субтропічного птаха у межах всієї України. Орнітолог каже, що і на Миколаївщині, Запоріжжі пернатого можна теж зустріти, однак не у такій кількості, як на Закарпатті. Спеціаліст пояснює це тим, що культура розведення фазана в області найстаріша – близько 300 років ці птахи живуть у природній фауні Закарпаття, тож і досвід у їх розведенні є, і птахи призвичаїлися до наших умов.

Фазанів не полохають люди– вони добре урбанізувалися. Пан Людвіг каже, що птаха спокійно можна підгодовувати зерносумішами на невеликих відстанях, умільці – взагалі з долонь. – Двома важливими умовами для проживання фазанів на території є наявність достатньої кількості води влітку та невеликих сніговий покрив взимку. «Якщо літо надто сухе і поблизу немає води, то фазан мігрує до джерел води. Може переселятися на великі відстані. Якщо взимку товщина снігового покриву більше 15 сантиметрів і тримається такою більше 10 діб, то фазан також відмігровує з тієї території. Це пояснюється тим, що два місяці в році, влітку, фазан комахоїдний, інші десять – зерноїдний, тому йому потрібні умови для самостійного добування їжі». Оскільки низовинне Закарпаття таких снігів бачить рідко, а водних джерел у нас немало, то фазани проживають на одній території не одне покоління. Немало фазанячих сімей вже з не перший десяток літ живе в ужгородському так званому «Озерному краї». Тут сприятливі для них умови – чагарники, озера…Справді, йдучи тутешньою вулицею Нікітіна так і натрапляєш поглядом на довгий хвіст самка чи самця фазана, який видніється вдалі.

До речі, пан Людвіг каже, що орнітологія має свою легенду щодо барвистості самця і непоказності самки, як це є і в фазанів – «Колись на весілля самка так наряджала свого самця, що сама виявилася не готовою до церемонії». Та, насправді цей факт має практичніше пояснення – «У разі небезпеки самець своїм зовнішнім виглядом відволікає увагу від самки» – ось такий джентльменський порядок в орнітології.
Закарпаття багате фазанами. Його розведення і вирощування в області має, так би мовити, свою «культуру». Спеціаліст розповідає, що мисливські товариства області щорік випускають по 3 тисячі голів птахів (!) у природу районів, де поширений цей вид – у Виноградівський, Берегівський, Мукачівський, Ужгородський райони. Пан Людвіг зазначає, що особисто знає два товариства на Закарпатті, котрі з настанням перших холодів беруться до підгодівлі фазанів – «роблять тимчасові навіси із зерносумішами».

Однак, попри старання людей та сприятливі умови, у «закарпатського фазана» немало проблем. Найперше, необдумане і аморальне полювання задля гри. По- друге, зневажливе ставлення людей до місць природного поселення, відтак – розмноження птахів. Не рідко трапляються випадки, що отару корів- овець женуть місцями кладок пернатих. По- третє, у фазана природніми ворогами є чи не всі представники фауни – дикої та свійської. Орнітолог каже, що мав можливість спостерігати як домашні коти того ж «Компотного» району, котрий, як уже мовилося, облюбували фазани, носилися в зубах з маленькими фазанятами. І таке, розповідає, трапляється частенько.

Зелене Закарпаття

14.07.2014 14:39:28

Коментарі

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.


×
Авторизація