ГоловнаРозділ «Тварини» Комахи Цьогоріч через вологість кліщів буде чимало

Цьогоріч через вологість кліщів буде чимало

Теплими днями кінця лютого — початку березня активізувалися головні природні паразити — кліщі. Весна — це основна пора їх життєдіяльностті. Цьогоріч, зважаючи на тривалі дощі на території всієї області, ці любителі вологості «бенкетують» на Закарпатті.
Цьогоріч через вологість кліщів буде чимало

Вчені називають близько 10 тисяч видів цих тварин. З-поміж них виділяють 2 наймасовіші групи: акариформні та паразитоформні. Саме останні, паразитоформи, є найбільш небезпечними для здоров'я і життя живих організмів вищого класу. Найчастіше серед них на території України та Закарпатті зокрема, зустрічаються іксодові кліщі. Це ті самі паразити, котрих найчастіше можна побачити на собаці, кішці, тілі крупних тварин та людини після чергової весняної чи літньої прогулянки.

Ці кліщі паразитують на всіх живих організмах, адже для свого розвитку використовують трьох різних хазяїнів. На першій стадії розвитку (личинка) кліщ використовує дрібних ссавців, наприклад, мишевидних; на другій (німфа) використовує тварин середнього розміру (зайців, собак тощо); дорослі особини паразитують на вищих організмах. Тобто від іксодових кліщів навіть конкретного підвиду (того ж «собачого») не застрахована жодна свійська тварина та людина.

Варто знати, що у кліщів дуже добре розвинені органи чуття. Основні їх рецептори розташовані саме на передніх кінцівках, якими вони добре реагують на рухи і відчувають температуру тіла «жертви».
Багато говорити про небезпечність цих паразитів для здоров'я та життя тварин і людей немає потреби з тієї причини, що цієї інформації багато в медичній та науковій літературі. Для обидвох організмів кліщі є переносниками ряду інфекційних хвороб, котрі при невчасному діагносуванні можуть призвести до летального результату. Для людини найнебезпечнішими з хвороб є енцефаліт та хвороба Лайма.

Собачий кліщ (Ixodes ricinus)

Лісовий кліщ (Ixodes persulcatus)

Уберегтися від кліщів повністю неможливо, бо сферою їх поширення є весь трав'яний покрив. Звичайно, найбільш заселені цими паразитами ліси, луги та місця , висаджені кущами – парки, городи. Однак, зменшити ризик контакту з кліщем цілком можливо кількома простими методами:

1. Для тривалих прогулянок на природі (особливо лісовою місцевістю) варто одягати світлі однотонні речі, які щільно прилягають до тіла. Бажано їх обробити акарицидними речовинами.
2. Слід прибрати від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 метрів місце для відпочинку на природі. Його теж потрібно обробити акарицидними аерозолями.
3. Зрештою, прийшовши додому, потрібно оглянути і ретельно випрасувати одяг. Після кожної прогулянки у весняний період огляд шерсті тварин є теж необхідністю.

За словами завідувача кафедри зоології Тіберія Дудинського, сьогодні спостерігається збільшення кількості цих паразитів по всій території України і Закарпатті зокрема. «Цього року, з кінця лютого і початку березня погодні умови були найбільш сприятливі для розноження кліщів: помірно висока температура та вологість повітря».

Пан Тіберій поділився власними науковими висновками причин масового збільшення цих паразитів з роками. «Найперше,– зазначає зоолог,– повністю перестали обробляти землю акарицидними речовинами, як це робилося раніше. По-друге, дедалі більшає територій, на котрих проростає бур'ян і розрстаються чагарники, які і є біотопами цих паразитів. По-третє, не обробляються лісові території інсектицидними препаратами, які знешкоджують лісових паразитів, у тому числі деяких видів кліщів».

Деякі з іксодових кліщів, котрі найчастіше зустрічаються у весняно-літній період:

Зелене Закарпаття

04.04.2013 17:01:07

Коментарі

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.


×
Авторизація